piątek, stycznia 01, 2021

...na ten nowy MMXXI rok!

 

No to mamy AD MMMXXI. Już tłumaczę: 2021 r. Dzień urodzin JKM Zygmunta I Jagiellończyka (1467-1506-1548), zwanego takoż Starym. Bo to za jego panowania stał się fakt niezwykły w naszej historii. "Elekcja Zygmunta Augusta była prawdziwym zamachem stanu, gdyż dokonana została najpierw za życia króla, następnie zaś na sejmie zwyczajnym, a nie na zwołanym na ten cel zgromadzeniem elekcyjnym. Senat i izba poselska zostały zaskoczone przez króla i Tomickiego" - czytam w biografii króla, pióra Zygmunta Wojciechowskiego*.
Rok, który odszedł, to był trudny rok. Przystępny. Pandemiczny. Wyliczanie strat, jakie przyniósł długo by trwało, tyle wszakże można napisać, że łatwo nie było. Tak, zapożyczam sobie formę i treść od Anonima zwanego Gallem. Lata temu zarzuciłem pisanie pamiętnika. Zatem moi Wnukowie nie dowiedzą się, co myślał dziadek w chwili tej próby. To i owo oczywiście wniknęło na ten blog. Jest-że cykl "Pandemicznych opowieści"? Jest! Zrodził go rok 2020.
Nie tak chciałem witać nowy 2021 rok. Zamiarem było, aby przytoczyć kalendarzowe motta, które zrywałem razem z kartką i zachowałem, ba! leżą na wyciągnięcie ręki, na półce nad monitorem. Zaraz przekonamy się, co skupiło moją uwagę w minione 366 dni. Mówiąc szczerze sam jestem ciekaw, bo... zapomniałem. Miałem je wykorzystać, ale jakoś w większości do tego nie doszło. No to wycytujmy je na ten pierwszy dzień Nowego roku:
  • Politycy są wierni jak rzeki - trzymają się własnych koryt - Michał Lech Sinico.
  • Żadne stworzenie nie może osiągnąć najwyższego stopnia natury, jeśli nie przestanie istnieć - Tomasz z Akwinu.
  • Kultura wyzwala ciało od zniewolenia pracą i usposabia go do kontemplacji - Umberto Eco.
  • Prawdziwe szczęście trwa wiecznie i nie może być zniszczone. Wszystko, co nie posiada tych dwóch cech - nie jest prawdziwym szczęściem - Epiktet z Hierapolis.
  • Źli posłowie są dziełem dobrych obywateli, którzy nie czynią użytku ze swego prawa wyborczego - Michał Foot.
  • Mądrość polega na tym, aby uśpić zmysły, a obudzić rozum - Platon.
  • U sąsiada zbiory zawsze wydają się lepsze, a jego krowa daje więcej mleka - Owidiusz.
  • Im mniej człowiek wie, tym łatwiej mu żyć. Wiedza daje wolność, ale unieszczęśliwia - Erich Maria Remarque. 
  • To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia - Jonathan Carroll.
  • Darwin był idealistą i marzycielem [...]. Jaka tam ewolucja. Zanim trafię na jednego myślącego, musze stoczyć bitwę z dziewięcioma orangutanami - Carlos Ruiz Zafón.
  • Istnieją ludzie, którzy rodzą się z nieczystym sumieniem - Georg Christoph Lichtenberg.
  • Inteligentni ludzie są często zmuszeni zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami - Ernest Hemingway.
  • W walce idei giną ludzie - Stanisław Jerzy Lec.
  • Nie chowaj nienawiści po wieczne czasy, ty, który sam jesteś śmiertelny - Arystoteles. 
  • Bankier to ktoś, kto pożycza ci parasol, kiedy świeci słońce, ale chce go z powrotem w chwili, gdy zaczyna padać - Mark Twain.
  • Dobro było albo będzie, ale nigdy nie jest - Emil Cioran.
16. Dużo to czy mało? Kilka z nich użyłem na swoim Facebooku, ba! jeden z cytatów/mott znalazł się w "Pandemicznym opowiadaniu". Chyba coś mówią o tym, który takiego wyboru dokonał, czyli mnie. Wiadomo, że gro kalendarzowych kartek po prostu trafia prosto do śmietnika. Te zatrzymałem. Zaraz i one znajdą się w kuble na śmieci. Tym wpisywaniem zachowałem je. Czy dla potomności? Tego nie wiem. Nawet nie porwę się na spekulowanie, jak to będzie z tym 2021 r. Czyje słowa mnie zatrzymają? Możliwe, że za rok zapiszę tak jak te tu teraz? Nie wiem. Równie dobrze może mnie nie być. Przecież mogłem się skończyć 1 X 2018 r.
 

 
"Z politycznego punktu widzenia pokłosie elekcji i koronacji królewicza okazało się niekorzystne tak dla państwa, jak i dla samego elekta. W kategoriach ustrojowych ważnym następstwem tego wydarzenia stały się zapisy o wolnej elekcji z lat 1530 i 1538, uznane za integralny składnik prawa powszechnego (ius commune), mimo zawartych w nich nieprzejrzystych sformułowań" - oceniała koronację Zygmunta II Augsta Jagiellończyk jego biografka, Anna Sucheni-Grabowska**. Tak, w minionym 2020 r. minęła okrągła 490. rocznica tego wydarzenia. Pisałem o tym 20 lutego. Czy zastanawiam się nad kalendarzem rocznic 2021 r.? Nie. Często olśnienie nachodzi mnie na kilka godzin przed jakąś datą. Zostawię to zatem losowi.
Wszystkim Czytelnikom blogu życzę w tym 2021 r. spełnienia siebie, kochajcie i bądźcie kochani, niech nie opuszcza Was optymizm i niech nie imają się Was wirusy oraz inne paskudztwa. Obyśmy 31 XII mogli o sobie powiedzieć: to był dobry rok, cudowne 365 dni, żeby 2022 r. był równie udany. Może nikt nas nie znieważy, nie posegreguje, nie opluje rodowych korzeni. Nadzieją jest 2021 r., jak każdy nowy. Ale przede wszystkim życzę Wszystkim i sobie również: zdrowia!
 
 
PS: Nikogo nie powinien zaskoczyć dobór dwóch ostatnich ilustracji (pobranych z Facebooka). Na zawsze będą kojarzyć się mi z 2020 r. I przypominać nienawistnym durniom, że biała róża nie jest symbolem nienawiści. Piszę to ja, którego rodowym klejnotem jest "Alba Rosa". A automobil? Taką winietą wkraczam na Facebooku w 2021 r.

____________________________
* Wojciechowski Z., Zygmunt Stary, PIW, Warszawa 1979, s. 272-273
** Sucheni-Grabowska A., Zygmunt August. Król polski i wielki książę litewski 1520-1562, TAiWPN UNIVERSITAS, Kraków 2010,  s. 41

Brak komentarzy:

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.