piątek, czerwca 21, 2024
Parole, parole, parole - odcinek 1- wiosna! ach to ty!
Pierwsze litery tego pisania stawiam oczywiście 21 marca, w czwartek o godzinie 7 minut 58. Wpadłem na pomysł, aby na koniec pory roku przypomnieć, co wpisywałem do blogowego okna pt. "Parole, parole, parole". Rzecz jasna tytuł może banalny, ale ukłon w kierunku wielkiej muzycznej indywidualności, jaką bez wątpienia była Dalida (de facto Iolanda Cristina Gigliotti). Nie wiem kto w kolejne dni zjawi się tu i zostanie utrwalony. Regularność wpisów podpowiada, że trochę tego będzie? Zatem dokonam podziału na: marzec, kwiecień, maj i czerwiec. Kiedy to nadchodzi lato? 21 czerwca, a więc będzie to ostatni dzień roku szkolnego 2023 na 2024, który pozostał poza moim twórczym zasięgiem, bo zawał z 8 września zdemolował moje pedagogiczne plany, za co przepraszam moich uczniów, których nie ucieszyła moja chorobowa absencja.
Pierwszym cytowaniem okazał się Adam Zagajewski (1945-2021), bo to w pierwszy dzień Wiosny Poeta pozostawił nas samych sobie. Czy zawsze cytowanie, to wybór z racji narodzin, zgonu, stoczonej bitwy albo zwykły przypadek, los na-chybił-trafił? Różnie to bywa. Jaki ułoży się ciąg dalszy - nie wiem. Na pewno, jak zwykle w tym cyklu (ciekawe jaki numer będę stawiał kolejny onego 21 VI), będzie to odbicie mego myślenia, mego odczuwania, mego ja!
MARZEC:
- Trzeba doświadczenia, żeby dostrzec, że za suchymi paragrafami kryje się ochrona naszej wolności, ładu, porządku społecznego, że w prawie tkwi ukryte piękno - Adam Zagajewski.
- Wydaje mi się, że miał [tj. W. Młynarski] taką naturę, która kazała mu się za czymś kryć. Nie był wylewny. [...] Mam wrażenie, że emocjonalna otwartość nie była dla niego łatwa - Joanna Trzepiecińska.
- Bez ojczyzny każdy jest jak błędny, że tak powiem, bez domu - gen. Dezydery Chłapowski.
- Wolę patriotyzm wyrażający się w czynach niż we wzniosłej mowie, myślę też, że w istocie wykluczają się one wzajemnie - Stefan Kisielewski.
KWIECIEŃ:
- Historia jest najlepszym nauczycielem, ale ma najgorszych uczniów - Indira Gandhi.
- Wydaje mi się, że nie wiesz, władco, jak trudno jest wydrzeć zwycięstwo polskiemu żołnierzowi. Nie liczba tam walczy, lecz mężowie - Abazy pasza.
- Za samą szlachtę bić się nie będę. Chcę wolności dla całego narodu i dla niej wystawię tylko me życie - generał Tadeusz Kościuszko.
- Kiedy się żyje w świecie polityki literackiej, gdzie jedna błędna opinia często okazuje się fatalna, pisze się ostrożnie - Ernest Hemingway.
- Ludzkość kroczy stale naprzód, jednak człowiek pozostaje ten sam - Johann Wolfgang Goethe.
- Zasiadając na tronie Zygmunt I przeżył podniosłą chwilę, kiedy krnąbrny siostrzeniec w pozycji na kolanach złożył hołd lenny, a następnie został powołany na władcę Księstwa Pruskiego i odebrał od króla godło wskazujące podległość Polsce - proporzec z czarnym orłem, literą S [...] i koroną na białym tle - Sławomir Leśniewski.
- Niech nikt nie szuka w przeszłości przykładów, które by mogły powstrzymać waszą działalność - Napoleon.
- Kościuszko – to dźwięk, który przeraża ucho tyrana - George Byron.
- Ten, kto wie dlaczego żyje, zawsze poradzi sobie z tym, jak żyć - Friedrich Nietzsche.
- Ci, co rozśmieszają ludzi, cenniejsi są od tych, co każą im płakać - Charlie Chaplin.
- W zasadzie najważniejsze jest samo życie. A jak jest już życie, to najważniejsza jest wolność. A potem oddaje się życie za wolność. I już nie wiadomo, co jest najważniejsze - Marek Edelman.
- Kiedy mam wolną chwilę, bazgrzę na płótnie coś, co od biedy może uchodzić za rysunek... Na szczęście jestem już w takiej sytuacji, że nie muszę zrywać się co rano i biec do roboty - Jack Nicholson.
- Nie ma większego oszusta niż ten, kto oszukuje sam siebie - Charles Dickens.
- Inteligenckość to jest stosunek do samego siebie, to, że człowiek wie, iż godność oznacza wolność. Tego nie ma. I taka jest różnica między obecnymi czasami a komunizmem - prof. Jadwiga Staniszkis.
- Musimy nauczyć się żyć razem jak bracia albo razem zginiemy jak głupcy - Martin Luther King.
- Za czasów tego króla [tj. Kazimierza Wielkiego] w lasach, gajach i dąbrowach tyle założono wsi i miast, ile ich bodaj nie powstało kiedy indziej w królestwie polskim - Janko z Czarnkowa.
MAJ:
- Prawda zwalcza nie tylko nieprawdę, ale i tych, co ją głoszą - Bertolt Brecht.
- Mózg elektronowy nie może być namiastką ludzkiego bezmózgowia - Heinrich Drimmel.
- Musimy wykorzystać szansę, by stworzyć lepszy świat. Ale motywować nas do tego musi nie strach, lecz nadzieja - sir David Attenborough.
- Dobrzy ludzie mają moc - mogą żyć jeszcze po śmierci w niejednym wspomnieniu - Trygve Gulbranssen.
- Być Polakiem nie jest to tak wielka rzecz, jak nam się wydaje. Ale przestać nim być, znaczyłoby przestać być człowiekiem - Ferdynand Goetel.
- Serce nasze to skarb. Niech kto je opróżni od razu, jest zrujnowany. Tak samo nie przebaczamy uczuciu, że się oddało całe, jak nie darowujemy człowiekowi, że jest bez grosza - Honoré de Balzac.
- Heroizm nie jest w samych bitwach, ale na wszystkich polach życia i nieustannie - Cyprian Kamil Norwid.
- Dzisiaj, kiedy jak muchy na jesiennej szybie umierają znajomi, a za szybą świat stoi jak stał i nic go to nie obchodzi, nauczyłem się już wierzyć w swoją śmierć, w cudzą jest o wiele łatwiej - Tomasz Jastrun.
- Głównym celem edukacji nie jest nauka, lecz rozbudzenie ducha - Ernest Renan
- Dla Polaków można coś dobrego zrobić, ale z Polakami - nigdy - margrabia Aleksander Wielopolski.
CZERWIEC:
- Możemy zrozumieć się nawzajem, lecz wyjaśnić samego siebie każdy może tylko sam - Hermann Hesse.
- Historia gatunku ludzkiego to jednocześnie dzieje wzrostu możliwości realizacji ludzkich dążeń - Jacek Kuroń.
- Cóż to takiego wiedza? Nic innego, jak zapisane doświadczenie - Thomas Carlyle.
- Nieprzyjaciel wykrwawia się i wypala jednocześnie na wszystkich frontach i zgadzam się z Panem [tj. J. Stalinem], że tak ma być do samego końca - Winston Churchill.
- Nie ma przecież gorszej goryczy niż osoba, która jest swoim największym wrogiem - Carl Jung.
- Wiedz zatem, że wyższego rzędu jest mędrzec, któremu żadna krzywda nie szkodzi, niż ten, któremu się żadna krzywda nie dzieje - Seneka.
- Życie jest rumakiem, który nie znosi tchórzliwego jeźdźca - Iason Evangelu.
- W moim przekonaniu, żyć po ludzku to tworzyć i kochać, wspólnie z drugim człowiekiem tworzyć wspólny świat - Jacek Kuroń.
- Mocarstwa nie chcą Napoleona Bonapartego. Będą prowadzić wojnę przeciwko niemu do ostatka - Klemens von Metternich.
- Maluje się tylko po to, aby oszukać oczy - Michał Anioł.
- Mamy taką zasadę, że wszystkie wiersze o wiośnie zostają automatycznie zdyskwalifikowane - Wisława Szymborska.
No i koniec? Wiosna za nami. Nie ukrywam, że samego ciekawiło mnie, jak te miesiące ułożą się w myśli różnych ludzi, czasów różnych epok. I znowu wraca: jak bardzo to wszystko mówi również o mnie. Bo przecież nikt nie przymuszał mnie do tych właśnie wyborów. Nie wiem, czy jeszcze wrócę do tego eksperymentu. Może napisanie odcinek 1 zrobiłem na wyrost? Chciałem jednak zatrzymać ulotność cytowań w oknie parole, parole, parole. Może teraz czas na drugie z nich: zdarzyło się lub książkowe okno? Tyle można nawywijać wariantów pisania i zapisywania. Ale zaraz wakacje. Chwilami łapię się na tym, aby zrobić je na blogu. Czyli? - dopytuje pani o urodzie Maureen O’Hary. Czyli dać sobie spokój, zamknąć się na dwa miesiące. Ale jakoś mi się to po prostu nie udaje.
Brak komentarzy:
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.