poniedziałek, stycznia 01, 2018

Kartki z podróży (I) Park Narodowy w Wicklow w Irlandii

Mogę tylko przeprosić, głównie rzesze moich byłych lub obecnych uczniów, że dopiero teraz otwieram nowy cykl pt. "Kartki z podróży". Wiele plików pęcznieje od zdjęć, jakie docierają do mnie via Internet (moja poczta mailowa, Facebook). Archiwizuję je. Nie porzucam. Teraz otwieram tę skrzynię pełną skarbów.  

Pierwszeństwo dają najnowszej przesyłce, jaka dotarła do mnie w drugi dzień Bożego Narodzenia 2017 r.  Autorką jest pani Agnieszka Przerwa (de domo Hornik). Uczennica z lat 1985-1987. Upubliczniam część informacji: "Dzień dobrym, przesyłam zdjęcia zrobione dzisiaj w Parku Narodowym w Wicklow w Irlandii, daty na nagrobkach od 1700 roku, pozdrawiam serdecznie Aga P.".


Zastanawiałem się czy nie przetrzymać tych kadrów do października czy listopada obecnego już 2018 roku. Widać, co ujęło panią Agnieszkę: niezwykłość starej nekropolii. A o tych piszę zawsze w okolicach 1 i 2 listopada. Czekać tyle miesięcy byłoby jednak barbarzyństwem z mej strony.


"Jest cudownie! W ogóle Irlandia jest piękna! Jestem tutaj pierwszy raz i jeżdżąc po okolicznych miasteczkach masz wrażenie jakbyś się cofnął o kilkaset lat" - czytam w innym  miejscu Autorkę zdjęć. 


Cenną jest wskazówka, jaką zamieściła: "Glendalough Monastic City – Ireland's Ancient East – Wicklow County Tourism, pod tym adresem można znaleźć więcej informacji na temat tego miejsca". Oczywiście odwiedziłem ją. Korzystając z translatora dowiedziałem się m. in.: "W Glendalough znajduje się jedno z najważniejszych miejsc monastycznych w Irlandii. Ta wczesnochrześcijańska osada klasztorna została założona przez św. Kevina w VI wieku i stąd powstało «miasto zakonne». Większość budynków, które przetrwały do ​​dzisiaj, pochodzi z X do XII wieku. Pomimo ataków Wikingów na przestrzeni lat, Glendalough rozkwitał jako jedna z wielkich irlandzkich fundacji kościelnych i szkół nauki, dopóki Normanowie nie zniszczyli klasztoru w 1214 r., A diecezje Glendalough i Dublina zjednoczyły się. W pobliżu monastycznego miasta znajduje się centrum interaktywne. Centrum wyposażone jest w sprzęt audiowizualny i ma model witryny klasztornej. Zostaniesz przyjęty przez przyjazny i kompetentny personel, na który odpowiedzą wszystkie twoje pytania. Glendalough jest jedną z największych atrakcji na starożytnym wschodzie Irlandii"*. Tam również przebogata galeria zdjęć. Ja wykorzystuję tylko te, jakie nadesłała mi pani Agnieszka. 


Autorka zdjęć: Agnieszka Przerwa na tle kościoła św. Kevina.
"Kartki z podróży" - niech nadchodzą. Rozpoczynam Nowy Rok, nowym cyklem. Teraz biorę się do porządkowania archiwaliów. I ukazania ich bogactwa.

* http://visitwicklow.ie/attractions/glendalough-monastic-city/ (data dostępu 26 XII 2017 r.) 

Brak komentarzy:

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.