piątek, kwietnia 19, 2019

Myśli wygrzebane (98) Benjamin Disraeli, 1. hrabia Beaconsfield

Dziś, 19 kwietnia, przypada 138. rocznica śmierci wyjątkowego męża stanu. Zmarł wtedy, w roku 1881 Benjamin Disraeli, 1. hrabia Beaconsfield. Premier Wielkiej Brytanii w 1868 r. oraz w latach 1874-1880. Kilka dni temu (setnego dnia tego roku) zrywając kartkę z kalendarza zwróciłem uwagę na cytat. Brzmiał on: "SEKRETEM SUKCESU JEST WYTRWANIE PRZY CELU". Tak bardzo przypadł mi do gustu ze względu na... strajk w oświacie, której jestem trybikiem od 1984 r. To chyba wystarczająca motywacja, aby stać się Autorem i bohaterem wygrzebywanych teraz myśli. Impuls starczył, żebym porzucił gotowanie H₂O na herbatę, a zasiadł nad klawiaturą mego komputera, choć nie miałem zupełnie takiego zamiaru.

"...tytułował ją «Faery», czarodziejką, a ona nazywała do «Dizzie» (Beztroski) i odwdzięczała się, wysyłając mu bukiety wiosennych kwiatów, szczególnie ulubionych przez niego pierwiosnków. Królowa miała 54 lata, a Disraeli 69, ale w ciągu następnych 6 lat ich związek przekształcił się się w coś w kształt idylli, w partnerstwo, które było zarówno romantyczne, jak i polityczne" - tak o relacjach królowej Wiktorii Hanowerskiej (1837-1901)  z premierem pisze biograf JKM*. W maju przypadnie 200-tna rocznica urodzin "babki Europy". Może wtedy wrócimy do pewnych wątków wzajemnej współpracy premiera i królowej? Nie zamierzam analizować związków tych dwojga niezwykłych ludzi, a poszukać słów, które mimo upływu lat, przeminięcia głównych bohaterów, są cały czas głosem wartym posłuchania. I nauczenia się czegoś od tych, którzy dziś na pomnikach, w podręcznikach histor

  • Są trzy rodza­je kłam­stw: kłam­stwa, ok­ropne kłam­stwa i statystyki.  
  • Gdy ludzie są szlachet­ni, pra­wa są zby­teczne, gdy są zep­su­ci, są łamane.
  • Na­wet naj­większy suk­ces w życiu pub­licznym nie wy­nag­rodzi po­rażki w domu.  
  • Ważne jest w życiu, by wie­dzieć, kiedy skorzys­tać z okaz­ji, ale nie mniej ważne wie­dzieć, kiedy z niej korzys­tać nie należy. 
  • Człowiek nie jest two­rem oko­liczności, to oko­liczności są two­rem człowieka.
  • Wszys­tkie ko­biety po­win­ny mieć mężów, ale żaden mężczyz­na nie po­winien mieć żony.  
  • Nasze przewidywania rzadko się sprawdzają; najczęściej zdarza się to, czego najmniej oczekujemy.
  • Nie czytaj żadnych książek historycznych, a tylko biografie, gdyż tam znajdziesz życie, nie teorie. 
  • Rasowy mężczyzna jest drapieżnikiem, który ściga tylko wielką zwierzynę, władzę lub kobietę. 
  • Działanie nie zawsze daje szczęście, ale nie ma szczęścia bez działania.
  • Kieruj swoim interesem, bo inaczej on tobą pokieruje.
  • Większość ludzi umiera, nadal skrywając swoją muzykę wewnątrz siebie.
  • Człowiek, który oddaje wolność w zamian za bezpieczeństwo, nie zasługuje na żadne z powyższych.
  • Życie jest zbyt krótkie, aby było małe.
  • Bramy mądrości nigdy nie bywają zamknięte.
  • Kto żyje nadzieją, umrze głodny.
  • Doświadczenie jest bardzo kosztowną szkołą,  niemniej istnieją głupcy, którzy w żadnej innej niczego innego nie umieją nauczyć. 
  • Praktykę polityczną na Wschodzie można określić jednym słowem: zatajenie. 
  • Piwo jest dowodem, że Bóg nas kocha i chce byśmy byli szczęśliwi. 
  • Nędza łamie ludzkie charaktery, nie sposób, aby pusty worek stał prosto.
  • Postęp i reakcja to tylko słowa, aby oszukać mistyfikacją miliony.
"...Ze smutkiem od kilku lat uważam, że na świecie jest coraz mniej dobrych subiektów i rozumnych polityków, bo wszyscy stosują się do mody. Skromny subiekt co kwartał ubiera się w spodnie nowego fasonu, w coraz dziwniejszy kapelusz i coraz inaczej wykładany kołnierzyk. Podobnież dzisiejsi politycy co kwartał zmieniają wiarę: onegdaj wierzyli w Bismarcka, wczoraj w Gambettę, a dziś w Beaconsfielda, który niedawno był Żydkiem" - utyskiwał pan Ignacy Rzecki**. Tak, nawet w "Lalce" zakradł się nam cień premiera Wielkiej Brytanii. Jak nie kochać "Lalki"?
Na tyle już dziś cytowania starczy. Oczywiście nie polecam dzielnym chłopcom narodowcom, bo ich krajanie spod łopoczących flag powieszą za jakąś część ciała.   Nazwisko Autora zdradza wszak Jego pochodzenie (i etniczne, i narodowe), a do tego przypomniałem cytat z "Lalki". Może być niebezpiecznie. Pozwalam sobie na cytat z wypowiedzi, której autorem jest pan dr hab. Andrzej Diniejko: "Disraeli wywodził się ze skromnej rodziny żydowskich imigrantów, zyskał początkowo rozgłos jako ekscentryczny dandys i autor popularnych romansów. Później poświęcił się karierze politycznej, ale nadal pisał powieści i traktaty polityczne. Dokonał znaczących zmian w partii konserwatywnej. Ochrona Imperium i interesów brytyjskich na całym świecie należała do jego podstawowych priorytetów. Przeciwnicy Disraelego nazywali go cynicznym awanturnikiem i politycznym szarlatanem, motywowanym pragnieniem spełnienia swoich osobistych ambicji. Analiza jego dokonań sugeruje bardziej ostrożne wnioski. Disraeli, który głęboko wierzył w potrzebę zachowania tradycji i monarchii, posiadał czytelny zespół poglądów i zamierzeń, które wywodziły się z jego interpretacji historii i obserwacji życia politycznego i społecznego Anglii. Inspirował nie tylko wyobraźnię polityczną przyszłych pokoleń konserwatystów, ale także przyczynił się znacząco do wprowadzenia reform społecznych w Wielkiej Brytanii i do rozkwitu Imperium Brytyjskiego"***. Potraktujmy go jako dopełnienie biografii wybitnego polityka. I na pożegnanie tak ważnego Męża Stanu raz jeszcze oddaję głos:

"W cy­tatach uwie­czniono mądrość mędrców 
i doświad­cze­nia wieków". 

* Misztal M., Królowa wiktoria, Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydawnictwo, Wrocław 2010, s. 268
** Prus B., Lalka, Wydawnictwo Znak, Kraków 2017, s. 31 
***  http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-d7a7e856-69ae-4b98-9d9e-a99280fb4146  (data dostępu 11 IV 2019); także https://usosweb.uw.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/osoby/pokazOsobe&os_id=132306

Brak komentarzy: