wtorek, maja 22, 2018

Saga rodzinna - cz. XVII - znów pomocna dłoń?...

Internet nie przestaje mnie zaskakiwać. Oto kolejne dopisywanie faktów na moim drzewie genealogicznym. Od lat odwiedzam portal poznan project. Od lat też "wiszą" tam moje anonse dotyczące moich wielkopolskich przodków*. Przez te wszystkie lata żadnego odzewu, cisza, jak w rodzinnym grobowcu. No i w poniedziałek 14 maja zaskoczenie. W mojej skrzynce mailowej znalazłem informację od pana Piotra Andrzejewskiego: "Znalazłem Pana komentarz na Poznan Project odnośnie ślubu Mikołaja Pieczyńskiego i Marianny Andrzejewskiej (wdowy) w Bagrowie w 1846r. Czy ma Pan jakiekolwiek informacje odnośnie pierwszego męża Marianny? Jeśli dobrze odnalazłem jej pierwszy ślub to miał miejsce w Środzie Wlkp w 1827. Interesują mnie informacje o Józefie Andrzejewskim / Jędrzejewskim - skąd przybył i jak nazywała się jego poprzednia żona? Czy miał jakieś dzieci? Jeśli wie Pan cokolwiek na ten temat to prosiłbym o informację". I dołączono skan portalu:


Co do jednego nie mam od teraz wątpliwości, co było nazwiskiem rodowym mojej prapraprababki Marianny Pieczyńskiej 1 voto Andrzejewskiej/Jędrzejeskiej urodzonej Machajeskiej/Machajewskiej/Machayska (1808-1871). Choć nie odnalazłem do dziś aktu urodzenia tejże mogę postawić hipotezę, że urodziła się w Bagrowie. W cyklu "Moja Wielkopolska" część II poświeciłem moim związkom rodzinnym właśnie z Bagrowem. 
To tam w 1846 r. zawarła drugi ślub z Mikołajem Pieczyńskim. Do teraz miałem wątpliwości, co było nazwiskiem rodowym, a co nazwiskiem po pierwszym mężu. Wątpliwości zostały rozwiane raz na zawsze. Wzmiankowane w metryce ślubu nazwisko było śladem po pierwszym sakramentalnym "tak". Zachodzę w głowę: dlaczego ślub odbył się w Środzie Wielkopolskiej. Gdy tylko pan P. Andrzejewski nadeśle skan aktu tego wydarzenia, to zamieszczę go na tym blogu.
Dla mnie sensacją była możność dopisania kolejnych prapraprapradziadów na moim drzewie genealogicznym. Adalbertus Machayski oraz Barbara Owianoska. Poszedłem za ciosem i... trafiłem na zapis metrykalny nr 1 z 1801 roku. Okazuje się, że Wojciech lat 30 (tu forma nazwiska: Machajek) i Marianna lat 18 (tu forma nazwiska: Oswinoska) wzięli ślub w Bagrowie!
Nim skończyłem pisanie tego teksu  pan Piotr Andrzejewski nadesłał skan insertującej mnie księgi metrykalnej (libra copulatorum) z parafii rzymsko-katolickiej w Środzie Wielkopolskiej  z wpisem o ślubie z 1827 r. Nie wprowadzam korekty do tego, co już napisałem. Dopisuje ciąg dalszy... Zakres mojej wiedzy oczywiście poszerzył się o kolejne fakty. Nie mogło być inaczej. Mozolnie odczytuję  łaciński zapis, pozycja 14, ze strony 360.


Panna młoda miałaby pochodzić ze... Zdziechowic, tu w formie Zdzychowice. A więc nie Bagrowo? Świadkami byli Józef Stachowiak oraz Szymon Szymanowski. Obaj ze Zdziechowic? Ślubu udzielił młodej parze ksiądz Daniel Ansiewicz (ok. 1773- 1 IX 1828), dziekan kolegiaty średzkiej od 1820 r. Skąd te szczegóły o drodze kapłański tego duchownego? Trafiłem na stronę Wielkopolscy księża od XVIII do XX wieku**. Może przy okazji dowiem się czegoś o innych kapłanach, których wzmiankuje się w innych, znanych mi metrykach chrztu, ślubu i zgonów?
Coraz to wierzę, że historii będą ciągi dalsze, a moje drzewo genealogiczne zazieleni się od nowych/starych wiadomości. Białe plamy staną się faktami historycznymi, hipotezy także. Pewnie, że sprawdzam na mapie położenie Zdziechowic. Uczę się kolejnej miejscowości na mapie. To już nie jakaś tam plamka na mapie. Powinienem mieć takową i tam nanosić punkt za punktem. Do Targowej Górki, Bagrowa, Środy Wielkopolskiej, Miłosławia, Zaniemyśla, Kostrzyna, Gierłatowa, Kaczanowa dopisuję jeszcze jedną: ZDZIECHOWICE! Wraca wiara, że jeszcze nic straconego!...

* http://poznan-project.psnc.pl/index.php?lang=en (data dostepu 19 V 2018)
** http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main.php?akcja=opis&id=52 (data dostępu 19 V 2018)

Brak komentarzy: