środa, lipca 05, 2023

Do przeczytania jeden krok - zachęcenie 46 - Wydawnictwo Znak

"Do przeczytania jeden krok..." jest pomyślane, jako zachęcenie do wybranych pozycji, które proponują zaprzyjaźnione z blogiem Wydawnictwa. Moja rola ogranicza się tylko do zamieszczania anonsów wydawniczych. Nie odpowiadam za ich treść, formę, skutki odbioru. Jak Państwo nie znam tych książek, nigdy ich na oczy nie widziałem (może przelotnie na księgarskich półkach). Sam zatem ponoszę ryzyko, bo to, co teraz robię przypomina kupowanie kota w worku. Nie ponszę zatem odpowiedzialności za ewentualne rozczarowania lekturą, podniesione ciśnienie z wrażenia przeczytania, zubożenia budżetu kiedy zdecydujecie się Państwo na zakup kolejnego volumenu.Stawiam na dobre i sprawdzone Wydawnictwa. Wierzę, że nie promuję tandety i miernoty.  Liczę na dalszą współpracę z każdym zainteresowanym Wydawnictwem. 
Po raz kolejny zapraszam do poznania propozycji Wydawnictwa Znak. Oto, co proponuje na czas letniej kanikuły. Już w czerwcu i lipcu na półkach księgarskich ukażą się, m. in...
1. Marzenna Bogumiła Kielar "Wilki". (Znak Poezja)
Puste miejsce po gospodarstwie przerasta dziki powojnik albo samosiejki brzóz. I jaśmin, który w Prusach sadzono, kiedy umierał ktoś bliski. Gdzie indziej, w dalekiej żyznej ziemi trzeba było zostawić posadzone ziemniaki i sady pełne uginających się od koszteli jabłoni. W Wilkach, wydanych 5 lat od poprzedniej książki poetyckiej, Marzanna Bogumiła Kielar przywołuje „dni odwiązane od brzegów”, ciemny i nieprzewidywalny czas, kiedy domy są tylko na chwilę, zajmowane są czyjeś łóżka, wynoszone szafy.
 
 
W tym rozchybotanym i niepewnym uniwersum szczególne miejsce zajmuje niespokojna i niezaspokojona natura. Wędrówki żurawi i dzikich gęsi rezonują z ruchem, który odbywa się w naziemnym, ludzkim świecie: przemarszem wojsk, wywózkami, przesiedleniami. Pod dom podchodzą wygłodniałe wilki. Świat przyrody fascynuje i napawa lękiem, w rytmiczny sposób pulsuje i obumiera.

To poezja zmysłowa i konkretna, która pozwala wybrzmieć zapomnianym głosom. W tych głosach odradza się pamięć.

Marzanna Bogumiła Kielar – poetka, absolwentka filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Po debiutanckiej, obsypanej nagrodami Sacra conversazione (1992) opublikowała kolejne książki poetyckie: Materia prima (1999), Monodia (2006), wybory Umbra (2002), Brzeg (2010) oraz osiem wyborów w językach obcych. Za Nawigacje (2018) została wyróżniona Nagrodą Poetycką im.Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – Orfeusz Mazurski, Nagrodą Warszawskiej Premiery Literackiej za wrzesień, a także nominowana do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Laureatka Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny (1993), Paszportu „Polityki” (2000), nominowana do Nagrody Literackiej Nike (2000), uhonorowana Kryształem Vilenicy (Słowenia, 1995) i Hubert-Burda-Preis (Niemcy, 2000). Jej wiersze przetłumaczono na dwadzieścia trzy języki. Wielokrotna stypendystka fundacji kulturalnych i ośrodków badawczych w Europie, Stanach Zjednoczonych, Skandynawii i Azji.

2. Tadeusz Sobolewski "Człowiek Miron. Prywatny portret Mirona Białoszewskiego".
 

Choroba zabrała Białoszewskiego, kiedy był szczytowej formie, ale –  jak wskazuje Sobolewski – pisarstwo Mirona tworzy z czytelników prawdziwą rodzinę.

17 czerwca 2023 minie 40 lat od śmierci pisarza. Jaki był Białoszewski? Jakimi ludźmi się otaczał? Człowiek Miron. Prywatny portret Białoszewskiego to wspomnienie o wybitnym poecie pióra Tadeusza Sobolewskiego, który przez trzynaście lat był jego bliskim przyjacielem.

Właśnie ukazuje się nowe, uzupełnione wydanie książki Człowiek Miron. Prywatny portret Białoszewskiego. Premiera 12 lipca 2023! 

OSOBISTOŚĆ I OSOBLIWOŚĆ

Miron Białoszewski to dla wielu przede wszystkim autor Pamiętnika z powstania warszawskiego, największy polski poeta prywatny (wedle opinii Marii Janion), poeta rupieci, rozpadu i brzydoty. Wielki artysta, poeta, tłumacz, a przy tym flâneur z powodu ciasnoty mieszkaniowej.

Nie pasował do żadnej formacji – ani poetyckiej, ani politycznej. Nie czytał gazet ani nie słuchał radia. Nie żył sam, choć był samotnikiem. Solista w zespole. Podglądał, podsłuchiwał, czerpał z cudzej sztuki, ale tworzył wyjątkowo. Outsider i everyman. Piewca zwyczajności, który teatralizował rzeczywistość. Artysta, który stapiał się ze swoim pisaniem, aż w końcu się w nim rozpłynął.

3. Łucja Malec-Kornajew "Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce".  
 
Książka Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce Łucji Malec-Kornajew otrzymała prestiżowy tytuł Mądrej Książki Roku!

Mądra Książka roku to konkurs ekspercki, organizowany przez Uniwersytet Jagielloński oraz portal Mądre Książki, podczas którego wybiera się najbardziej wartościowe lektury związane z popularyzacją nauki.

 

W tym roku grono ekspertów wyróżniło (aż dwukrotnie!) książkę Łucji Malec-Kornajew pt. „Złoty pociąg i inne zagadki historii sztuki w Polsce”.

Książka ta nie tylko prezentuje frapujące historie z zakresu historii sztuki, ale przede wszystkim rozbudza w dzieciach ciekawość i postawę pt. „chcę wiedzieć więcej”. To wszystko dzięki autorce, która jak nikt potrafi opowiadać i przyciągać do siebie zarówno dzieci, jak i dorosłych.

4. Maori Murota "Domowa kuchnia Japonii".

Maori Murota pokazuje świat smaków, zapachów i kolorów Japonii.

Niniejsza książka zawiera codzienne przepisy, których nauczyłam się, obserwując moją mamę i babcię podczas gotowania i próbując ich potraw, które dostarczały smaku i radości. Proponuję Ci tradycyjne przepisy rodzinnej kuchni japońskiej, z którymi dorastałam, jak również własne, oryginalne przepisy inspirowane kuchnią zagraniczną. Ta mieszanka tradycji i nowoczesności jest szeroko rozpowszechniona we współczesnej kuchni japońskiej. Gdy wejdziesz do kuchni w Japonii, z pewnością znajdziesz w niej oliwę, nuoc-mam (sos rybny), gochujang (koreańską pastę paprykową) czy ser. Jesteśmy ciekawi zagranicznych kuchni i nie boimy się podania na stół czegoś nowego. Jednocześnie jesteśmy bardzo przywiązani do słoików z przetworami, kiszonek nukazuke fermentowanych w otrębach ryżowych jak w czasach naszych babć. A jednak da się pogodzić poszanowanie tradycyjnej domowej kuchni z umysłem otwartym na zagraniczne nowinki. To moja wersja dzisiejszej kuchni japońskiej.

(fragment książki, tłum. Agnieszka Dywan)

 

Domowa kuchnia japońska to fantastyczne smaki znane z dzieciństwa spędzonego w Tokio, receptury mamy i babci. To niezapomniany aromat kiszonek nukazuke fermentowanych w otrębach ryżowych, a także rytuały parzenia herbaty i proste rady, jak przygotować najlepszy ryż do sushi. To przyjemność przygotowywania potraw własnoręcznie, bez przemysłowych dodatków. Dania skomponowane z łatwo dostępnych, lokalnych i sezonowych produktów, a także propozycje ich wegańskich zamienników.

W książce można znaleźć przepisy m.in.na:

  • ikameshi
  • sałatka z sashimi
  • suszona ryba himono
  • kwiaty wiśni w soli
  • chawanmushi z małżami
  • shoyu ramen

Pysznie, rodzinnie, domowo i bardzo japońsko.

Maori Murota urodziła się i wychowała w Tokio. Pracowała w Nowym Jorku i Indonezji, by ostatecznie osiąść w Paryżu. Była projektantką mody, ale opuściła świat wybiegów, by poświęcić się gotowaniu. Została szefową kuchni, prowadzi też warsztaty przygotowywania autentycznych japońskich potraw domowych. Jest autorką bestsellerowej książki Tokio. Kultowe przepisy.

5. Gillian McAllister "Nie to miejsce, nie ten czas".

Z ogromną przyjemnością informuję, iż 28 czerwca 2023 nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się thriller autorstwa Gillian McAllister pt. „Nie to miejsce, nie ten czas”.

THRILLER ROKU 2022 GUARDIANA I SUNDAY TIMESA!

„Nie to miejsce, nie ten czas” uznana została thrillerem roku 2022 wg Guardiana i Sunday Timesa. Powieść uzyskała nominację Goodreads Choice Awards 2022, a prawa do niej zostały sprzedane na 37 terytoriów. Na rynkach US oraz UK w ciągu 7 miesięcy od premiery, sprzedanych zostało 400 000 egzemplarzy!

 KSIĄŻKĘ POLECAJĄ:

„Odważna, pomysłowa, porywająca i pokręcona. Trzymacie w rękach opowieść spisaną z mistrzowskim wyczuciem i wierzcie mi – to właściwe miejsce i czas, aby się w niej zanurzyć.”
A. J. FINN 

„Perfekcyjna w każdym słowie i każdej chwili. Jedna z najlepszych książek, jakie czytałam.”
RUTH WARE 

„Genialna odpowiedź na pytanie: jak daleko posuniesz się, aby ocalić swoje dziecko?”
LISA JEWELL

"Niesamowita. Nie wyobrażam sobie, żebym miała w tym roku przeczytać coś lepszego." 
SOPHIE HANNAH

Brak komentarzy:

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.