sobota, kwietnia 08, 2023

Do przeczytania jeden krok - zachęcenie 40 - Wydawnictwo Znak

"Do przeczytania jeden krok..." jest pomyślane, jako zachęcenie do wybranych pozycji, które proponują zaprzyjaźnione z blogiem Wydawnictwa. Moja rola ogranicza się tylko do zamieszczania anonsów wydawniczych. Nie odpowiadam za ich treść, formę, skutki odbioru. Jak Państwo nie znam tych książek, nigdy ich na oczy nie widziałem (może przelotnie na księgarskich półkach). Sam zatem ponoszę ryzyko, bo to, co teraz robię przypomina kupowanie kota w worku. Nie ponszę zatem odpowiedzialności za ewentualne rozczarowania lekturą, podniesione ciśnienie z wrażenia przeczytania, zubożenia budżetu kiedy zdecydujecie się Państwo na zakup kolejnego volumenu.Stawiam na dobre i sprawdzone Wydawnictwa. Wierzę, że nie promuję tandety i miernoty.  Liczę na dalszą współpracę z każdym zainteresowanym Wydawnictwem. 
Tym razem propozycje od Wydawnictwa Znak.
1. Igor Brejdygant "Spirala".  

26 kwietnia 2023 swoją premierę będzie miała błyskotliwa powieść kryminalna Igora Brejdyganta pt. Spirala. Kolejna powieść autora "Szadzi", "Paradoksu", "Rysy" i niedawnych "Sierot" to książa wpisująca się w trend thrillerów z silnymi postaciami kobiecymi. Angażująca, skłaniająca do podjęcia dyskusji, osadzona w aktualnych realiach powieść, która propozycje ekranizacji otrzymała na długo przed premierą. 

Kto stracił już wszystko, zapomina, czym jest strach.

Wywołana przez zakazany związek iskra radości, za którą tęskniła latami. Tyle wystarczyło, żeby Dominika Stawecka, idealna żona szanowanego ministra, zawsze racjonalna i poukładana, złamała wszystkie zasady, którym do tej pory hołdowała. Jej romans z Aleksandrą – choć skazany na tragiczny finał – sprawia, że przez jakiś czas ze szczęścia unosi się nad ziemią.

Nie ma nawet pojęcia, że przyjdzie jej za to zapłacić najwyższą cenę.

Wkrótce polityczni wrogowie jej męża dowiadują się o zdradzie i po kolei los odbiera jej wszystko, co drogie. Jedna po drugiej giną kolejne osoby z jej najbliższego otoczenia, a Dominika wpada w spiralę kolejnych, coraz dotkliwszych zdrad, aż w końcu zapomina, czym jest strach.

Ta kobieta nie cofnie się przed niczym, aby ocalić tych, których kocha najmocniej.

2. Gier Pollen "Wołga. Meandry Rosji".

Mówi się, że Wołga to źródło i dusza narodu rosyjskiego. W rzeczywistości to milcząca obserwatorka jednego z najdziwniejszych krajów świata, który Zachód od wieków próbuje zrozumieć. Bezskutecznie.
 
Wołga Geira Pollena to opowieść o Rosji zbudowana na lekturach rosyjskiej literatury i prasy, obserwacjach oraz rozmowach z mieszkańcami wielkich metropolii i zapomnianych wiosek. Podczas jednej z takich rozmów autor usłyszał: Za każdym razem, kiedy w końcu mogliśmy zacząć żyć w tym kraju jak ludzie, pojawiał się nowy szaleniec i niszczył to swoimi ideami.
 
Na wodach Wołgi rywalizowali ze sobą skandynawscy wikingowie i europejscy kupcy; przy jej brzegach Słowianie i azjatyccy koczownicy walczyli o tereny, a chrześcijanie i muzułmanie o ludzkie dusze.
 
To tutaj urodził się morderca cara Mikołaja II – znienawidzonego tyrana i prawosławnego świętego, a Władimir Putin ogłosił, że zamierza kandydować na czwartą prezydencką kadencję.
 
Wody Wołgi zasilają monumentalny Kanał imienia Moskwy. Aby dodać blasku gotowemu dziełu, na lewym brzegu kanału wzniesiono piętnastometrową statuę Stalina, a naprzeciwko, na prawym brzegu, podobnych rozmiarów rzeźbę Lenina. I tak stali, patrząc na siebie, każdy na swoim jedenastometrowym cokole. Po słynnym rozliczeniu się Chruszczowa z dyktatorem pomnik Stalina usunięto. Lenin wciąż stoi. Czy z jego perspektywy widać prowizoryczne groby 700 tysięcy istnień, które pochłonęła budowa kanału? 
 
3. Dariusz Joński i Michał Szczerba "Wielkie żniwa. Jak PiS ukradł Polskę".

Polska jest chora, trawi ją zło
 
W książce tej spisaliśmy czyny i rozmowy, przywołaliśmy autentyczne sytuacje i dokumenty, pokazaliśmy miejsca zdarzeń i ludzi, którzy w nich uczestniczyli.  
 
Nie było łatwo. W państwie PiS dostęp do informacji jest bowiem reglamentowany – tak jak dostęp do wpływów, pieniędzy i stanowisk. Ci, którzy kilka lat temu uznali się za właścicieli Polski, chcą decydować nie tylko o tym, jak mamy żyć, ale i co możemy wiedzieć.
 
Jeśli chcemy odzyskać nasze państwo – uczciwe, z przyszłością, wolne od kłamstwa państwo równych szans – musimy wiedzieć, w jaki sposób nam je skradziono. I właśnie o tym jest ta opowieść.
Poznaj wstrząsające wyniki kontroli poselskich, które ujawniają prawdę o bezczelnej władzy PiS.
 
 
 
4. Andrew J. Scott i Lynda Gratton "Nowe długie życie".
 
Zachęcam do lektury i zrecenzowania książki „Nowe długie życie” autorstwa profesorów London Business School, Lyndy Gratton i Andrew J. Scotta. Ich zdaniem w najbliższej przyszłości czekają nas dwie kluczowe zmiany: szybki rozwój sztucznej inteligencji oraz wydłużenie życia w zdrowiu nawet do 120 lat.

Jutrzejsi sześćdziesięciolatkowie będą mieć tyle energii co dzisiejsi trzydziestolatkowie. Wrócimy na studia kilka razy w życiu. Tydzień pracy skróci się do czterech dni. Niektóre zawody przestaną istnieć, ale są i takie, w których roboty nie zastąpią człowieka.

Czy sztuczna inteligencja nam zagraża? A może wręcz przeciwnie, uratuje nas od pracy do końca życia i zaopiekuje się nami na starość?

Zapraszam do kontaktu osoby zainteresowane zrecenzowaniem książki, przedrukiem fragmentu lub wywiadem z autorami.

5. Zadie Smith i Nick Laird "Dziwo".

O książce:  
 
Dziwo trafia do nowego domu. To imię już w pierwszych chwilach nadają stworzeniu współlokatorzy, zdziwieni pojawieniem się nieznajomej, cudacznie wyglądającej istoty. (Czy ktoś kiedykolwiek widział świnkę morską w stroju do judo?!) Maud, bo tak naprawdę ma na imię Dziwo, poznaje jednak kogoś wyjątkowego, kto pozwala jej zrozumieć, że bycie innym może nie być wadą, a zaletą – w końcu życie jest za krótkie, by być jak wszyscy.
Jesteśmy pewni, że książka przypadnie do gustu zarówno młodym, jak i starszym odbiorcom. Piękne ilustracje i humor od razu wywołają na twarzy uśmiech. 
 
O autorach:  
 
Zadie Smith - brytyjska pisarka, autorka opowiadań i powieści. Zadebiutowała w 2000 roku powieścią Białe zęby , za którą zdobyła wiele nagród; nakład książki w Wielkiej Brytanii przekroczył milion egzemplarzy. W 2002 roku historia została zaadaptowana przez stację Channel 4 na miniserial telewizyjny. Oprócz powieści Zadie Smith pisze również opowiadania dla „New Yorkera” i uczy kreatywnego pisania na New York University. W listopadzie 2016 roku wyróżniono ją nagrodą literacką niemieckiego dziennika „Die Welt”.
Nick Laird - brytyjski pisarz i poeta. Studiował anglistykę w Sidney Sussex College na Uniwersytecie Cambridge. Eseje, recenzje i wiersze Lairda były publikowane w wielu czasopismach w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, m.in. w „The London Review of Books”, „The Times Literary Supplement”. Po wydaniu debiutanckiego tomu wierszy To a Fault w 2005 roku otrzymał Rooney Prize for Irish Literature. 

Brak komentarzy: