czwartek, sierpnia 27, 2020

Był sierpień... - odcinek 6

Lech Wałęsa - 1980 - domena publiczna
"Zaczęli niektórzy pytać - kto to jest ten z wąsem. Leszek objął przewodnictwo strajku, żądał odpowiedzi na postulaty i przywiezienie A. Walentynowicz. Leszek W. podejmował bardzo szybko decyzje, choć mogę stwierdzić, że też się mocno na samym początku denerwował - takie było moje odczucie" - oto wypowiedź jednego ze świadków, jednego spośród Robotników '80. Nie może być pisania o Sierpniu '80 bez Lecha Wałęsy. Nie może? Oj znaleźlibyśmy dziś takich, którzy są zdania, że można, ba! że to nie On stał na czele strajku w Stoczni  im. Lenina w Gdańsku. Od słuchanie tych i podobnych bredni robi się smutno, że znów wypływa małostkowość rodaków, chęć utopienia bliźniego, aby tylko udowodnić, że białe jest czarne i na odwrót.


Tym razem wykorzystuję biografię, która ukazała się XXX lat temu i zatytułowana jest po prostu: "Lech Wałęsa"*. Tu znajdziemy bardzo wiele opinii n a temat Bohatera nr 1 Sierpnia '80. Mogą niektóre z nich razić, trącać herezją czy wręcz bluźnierstwem? Trudno. Rodziła je chwila tamtych wydarzeń. Tego niezwykłego lata, jedynego w historii PRL-u. Warto przypomnieć sobie, jak rodziła się legenda. Przesadziłem? Nie. Ani na jotę. Można mieć wiele do zarzucenia Lechowi Wałęsie (sam krytycznie oceniam choćby prezydenturę i sposób w jaki przegrał reelekcję z postkomunistą A. Kwaśniewskim), ale odmawiać Mu zasług w walce o niepodległą Polskę, to jakieś nieporozumienie.

Był Sierpień 1980 r.

Wypowiedź 1: Zadziwia mnie również fakt, że o tym przewodniczącym Komitetu Strajkowego Lechu Wałęsie nie było nam wcześniej wiadome o jego prześladowaniach.

Wypowiedź 2: Dręczy nas rozczarowanie i ciekawość, kto to jest Wałęsa, czy to prawda, że elektryk z kupą dzieci?

Wypowiedź 3: Przemawiał Lech Wałęsa, był okropnie zachrypnięty. Spodobał mi się jego prosty, bezpośredni sposób wypowiedzi. Trochę to było takie surowe dla ucha, ale jakże komunikatywne. 

Wypowiedź 4:  Już wiem, jak wygląda Wałęsa [....]. Wałęsa ociera pot z twarzy ruchem, który znam u brata i kocham od dzieciństwa. To mi zjednuje tego człowieka.

Wypowiedź 5: Pierwszy raz wszyscy zobaczyli przywódcę strajku. Lech Wałęsa przeczytał z kartki kilka zdań, przy czym jąkał się nieco. Widać, że nie jest to zawodowy mówca, ale jest to człowiek poważny, choć młody jeszcze i bardzo zaangażowany.

Wypowiedź 6: Wystąpienie Lecha Wałęsy było zupełnie inne od wystąpienia wytrawnego dyplomaty, jakim okazał się i jest niezaprzeczalnie wicepremier Jagielski. 

Wypowiedź 7: W środkach masowego przekazu często słychać słowo dialog i nazwisko: Wałęsa.

Wypowiedź 8: Lech Wałęsa i Anna Walentynowicz są na ustach każdego. To przywódcy strajku. 

Wypowiedź 9: Dotąd nieznany, a nazwisko Lech Wałęsa. Wkrótce okazał się nieprzeciętną indywidualnością, o mocnym charakterze.

Wypowiedź 10: L. Wałęsa, robotnik z wąsami, różańcem na szyi i ostentacyjnym, dużym długopisem w ręku. Ma coś w sobie z duchownego niekatolickiego, coś z proroka. 

Wypowiedź 11: W pierwszych dniach nie mogłem sobie zapamiętać nazwy przywódcy strajku. Wiedziałem, że jest to nazwisko w sensie - iść, chodzić. Dopiero później wryło mi się na zawsze w pamięci - drogie i bliskie wszystkim Polakom, prawdziwym Polakom! LECH WAŁĘSA.

Wypowiedź 12: Lech Wałęsa w wywiadzie dla radia BBC powiedział, że "Strajkujący muszą zwyciężyć" i że mogą strajkować nawet 5 lat. Wydaje się, że ten człowiek nie rozumie spraw szerszych, położenia Polski w europie i tego, że od razu wszystkich postulatów nie można zrealizować. 

Wypowiedź 13: Mąż wraca z pracy i mówi - w Komitecie Dzielnicowym partii, że przywódca strajku Wałęsa to kryminalista, pijak i nierób. Ludzie nie wiedzą, co o tym myśleć, zdania sa podzielone. 

Wypowiedź 14: Panie Wałęsa, uważam Pana jako wyzwoliciela polskiego robotnika i rolnika, uważam Pana, Panie Wałęsa, za Wielkiego Bohatera Narodowego.

Wypowiedź 15: Ludzi pańskiego pokroju jest w Polsce bardzo niewielu, ale nie znam ich z nazwiska. Ze znanych mi ludzi z nazwiska przytoczę wszystkie, jakie znam: Wojtyła, Wyszyński, Wałęsa - wszystkie na literę W.  

Wypowiedź 16: Pokazał nam Pan, że nie trzeba się bać ani milicyjnej pałki, ani ośmieszenia czy niezrozumienia. 

Wypowiedź 17: Niech pan wierzy, że prawdziwi Polacy są całym sercem z Panem, a to zobowiązuje i nie należy ich zwieść.

Wypowiedź 18: Wprawdzie u nas też sie ulotki drukuje, ale te wydaje Front Jedności i są rozrzucane na teren stoczni. Ponoć Wałęsa kazał zrobić z tego ognisko, bo zaśmiecały stocznię. 

Wypowiedź 19: Kiedy doszłam do Pana Lecha Wałęsy, podałam mu goździki różowe, pięknie pachnące i podałam mu ręce, nasze oczy i serca spotkały się. Lech Wałęsa podał mi mikrofon, powiedziałam: nauczyciele Gdańska solidaryzują się ze stoczniowcami. 

Wypowiedź 20: Nagle wśród ludzi szum - wyszedł przewodniczący MKS-u Wałęsa. Młody jeszcze człowiek, na oko 30-35 lat z imponującym wąsem.

Wypowiedź 21:
- Kto to jest Wałęsa?
- Co ty, nie wiesz? To przewodniczący KS z Lenina. - nie wiedziałem, bo skąd miałem wiedzieć. Nawet w ulotkach jego nazwisko nie zostało podane.

21 wypowiedzi. To nie przypadek oczywiście. Tyle było postulatów sierpniowych. Tyle było nadziei. Wiele z nich, tak mi się wtedy zdawało, mnie nie dotyczyło. Miałem 17 lat. Dziś na swoich lekcjach analizę ich treść, przybliżam czas, kiedy pojawiały się. Bez sierpnia '80, bez Robotników '80 trudno sobie wyobrazić jak wyglądałoby dorastanie mego pokolenia. Ale to temat na inne pisanie.

______________
 * Lech Wałęsa, wstęp B. Geremek, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1990

Brak komentarzy:

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.