środa, lipca 11, 2018

Legendarne amerykańskie wydawnictwo opublikuje „Hardą” i „Królową” Elżbiety Cherezińskiej

Wydawnictwo Zysk i S-ka jest obecne na tym blogu niemal od początku pojawienia się na nim cyklu "Przeczytania...", tj. roku 2014. To mój Syn podsunął mi pomysł, aby zwrócić się do wydawnictw o wsparcie książkowe. Pierwszym, które odpowiedziało był właśnie poznański Zysk i S-ka. Nie będę teraz robił statystyki, ale nasza współpraca układa się bardzo dobrze. No i okazuje się, że miano nad Warta nosa, kiedy zainteresowano się twórczością pani Elżbiety Cherezińskiej. No i mamy sensację, która stała się podstawą tego pisania! Odsyłam do treści pisma, jakie otrzymałem. Poproszono mnie o jego upublicznienie, co niniejszym czynię. Bez skrótów i ewentualnej mej ingerencji (bez komentarza takoż) publikuję je:
*     *      *
Szanowni Państwo,
mamy przyjemność poinformować, że legendarne amerykańskie wydawnictwo opublikuje „Hardą” i „Królową” - dwa bestsellerowe tytuły Elżbiety Cherezińskiej! Jest to bardzo ważne wydarzenie dla polskiej sceny literackiej, dlatego też będziemy wdzięczny za propagowanie poniższego materiału.

Legendarne amerykańskie wydawnictwo opublikuje „Hardą” i „Królową”    
Wydawnictwo Tor, które jest częścią międzynarodowej grupy wydawniczej Macmillan, nabyło prawa do anglojęzycznego wydania dwóch bestsellerowych tytułów „królowej współczesnej powieści historycznej” – Elżbiety Cherezińskiej.



„Harda” oraz „Królowa” stanowią opowieść o niezwykłej kobiecie, nie tylko z perspektywy polskiej historii, ale także średniowiecznej Europy. Świętosława była córką Mieszka I i siostrą Bolesława Chrobrego, ale na kartach historii zapisała się przede wszystkim jako królowa Szwecji, Danii i Norwegii oraz matka króla Anglii.
Autorka z entuzjazmem wypowiada się o planowanym angielskim tłumaczeniu: „Bardzo się cieszę, że to »Harda« ukaże się na amerykańskim rynku, bo ta powieść, choć koncentruje się na losie piastowskiej, ale i skandynawskiej królowej, opowiada też, niejako na marginesie, o frapujących początkach państwa polskiego. Jednocześnie, jako opowieść o kobiecie w świecie męskiej polityki, staje się historią uniwersalną, wciąż aktualną i zrozumiałą dla wszystkich. Świętosława przed ponad tysiącem lat poradziła sobie w Szwecji i Danii, przeżyła dwóch mężów, słynnych i bitnych wikingów, wierzę, że da sobie radę w Ameryce.”
Andrzej Zysk, dyrektor działu praw wydawnictwa Zysk i S-ka, podkreśla szczególną rolę silnej kobiecej postaci w historycznych realiach powieści: „Jest coraz więcej sygnałów z różnych rynków o wielkim powrocie powieści historycznej. Dobrze napisanej, często z silną postacią kobiecą. I dlatego historia Świętosławy przyciąga taką uwagę. Bardzo cieszy nas, że na rynek amerykański wprowadzi ją Tor, który od 30 lat, bez przerwy, jest uważany za najlepszego wydawcę przez magazyn Locus. Elżbieta Cherezińska dołącza do świetnego, choć na razie nie tak dużego, grona polskich autorów wydawanych w Stanach Zjednoczonych.”
Elżbieta Cherezińska – pisarka i teatrolożka, zadebiutowała opowieścią o łódzkim getcie „Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum”. Jest autorką cyklów „Północna Droga” i „Odrodzone Królestwo” („Korona śniegu i krwi”, „Niewidzialna korona” oraz „Płomienna Korona"). Książki te stały się bestsellerami i utwierdziły dominującą pozycję Elżbiety Cherezińskiej wśród autorów powieści historycznej.
Macmillan Publishers jest jedną z największych firm wydawniczych działających na globalnym rynku, która dysponuje szeroką gamą  książek dla dzieci i dorosłych we wszystkich kategoriach i formatach. Wiele z nich zdobywa znaczące nagrody. Tor jest najbardziej renomowanym wydawcą fantasy i science fiction na świecie. W swojej ofercie ma też szeroki wybór powieści historycznych i thrillerów, a także literaturę faktu.
Zysk i S-ka, wydawca oryginalnych edycji książek autorstwa Elżbiety Cherezińskiej, istnieje na polskim rynku od 1994 roku. Czytelnicy cenią wydawnictwo za ciekawą i bogatą ofertę książek z gatunku science fiction, fantasy, powieści grozy, a także literatury obyczajowej i faktu. Dzięki wydawnictwu Zysk i S-ka na polskim rynku ukazały się książki takich zagranicznych autorów jak George R.R. Martin, Arundhati Roy, Helen Fielding czy Stephen Hawking, oraz polskich debiutantów i debiutantek.
*      *      * 

Ze swej strony mogę tylko pogratulować Autorce bardzo poczytnych powieści historycznych. Od czasów Karola Bunscha (1898-1987) nie było pisarza/pisarki, która tak potrafiłaby oblec w fabułę dzieje średniowiecznej Polski. Nie twierdze, że wszystko, co spadło na papier budziło mój zachwyt. Nie umniejsza to memu uznaniu, że pani Elżbieta Cherezińska dokonała benedyktyńskiej pracy tworząc literacki obraz serii "Odrodzone Królestwo".  Brawooo! Panowie: kapelusze z głów!

2 komentarze:

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.