piątek, maja 09, 2014

Józef Piłsudski - myśli znalezione (37)

Każdy kto mnie zna, wie że jestem "chory na Piłsudskiego". Co jakiś czas daję o tym ślad również na tym blogu. Kto inny mógł ze mnie wyrosnąć, skoro rosłem w kresowym domu? Imię Marszałka znałem od dziecka na równi z opowieściami o "Wieszatielu", wojnie polsko-bolszewickiej czy zsyłkach na Sybir za "pierwszej okupacji sowieckiej" wileńskich Kresów. Był czas, kiedy na samo wspominanie Marszałka pukano się przy mnie po czole i wzruszano ramionami. Ponoć tylko krowa nie zmienia poglądów? Wolałem pozostać krową! Choć od tego czasu moja wiedza bardzo wzrosła. Moje "piłsudczany" zajmują pierwsze miejsce w księgozbiorze!

 Pierwsze wystawy moi uczniowie w SP nr 1 w Nakle o Piłsudskim robili w maju 1985 r. z okazji rocznicy przewrotu (!), a w listopadzie tegoż roku już w SP 22 w Bydgoszczy śpiewali "Pierwszą Brygadę", ba! maluchy z klasy IV b  podstawówki z biało-czerwonymi chorągiewkami jechały na Grób Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego w Bydgoszczy. Dziwiono się: "Dyrekcja pozwoliła?". "Wychowanie patriotyczne" - ucinałem to. Powinienem być wdzięczny mojej ówczesnej Szefowej, że wytrzymywała moje historyczne fanaberie. Wystawa na 120 urodziny Marszałka w 1987 r.? Gdyby nie Jej wyrozumiałość chyba długo bym nie zagrzał miejsca w SP 22 przy ul. Hutniczej 89. Dziękuję pani Irenie Szymańskiej.
Dziś absolwenci, już po 40-stce, wspominają, że chodziłem po sali, rzucałem jakiś cytat, a na pytanie kto jest autorem gromkim chórem powtarzali "Marszałek Józef Piłsudski!". No to podaję kilka ważnych cytatów. Zwykłem powoływać się na prasową wypowiedź... Jana Dobraczyńskiego, który w 1982 r. (!), a więc kiedy trwał stan wojenny, odważył się napisać (cytuję z pamięci): "W 1925 r. literatura polska straciła dwóch wielkich pisarzy. Zmarli Reymont i Żeromski. Był jeszcze trzeci wybitny pisarz, ale wybrał politykę. Tym kimś był marszałek Józef Piłsudski". To wypowiedź sympatyka endecji, a wtedy członka PRON-u.
Zbliża się 12 maja. Dzień smutny. LXXIX lat temu Marszałek przegrał walkę z podstępną chorobą! To i autor "myśli znalezionych" nieprzypadkowy! Chciałbym ten post zadedykować memu uczniowi, Adamowi Umińskiemu (rocznik 1990). O Jego walce ze zdradliwą chorobą dowiedziałem się dzisiaj. Zadzwonił z sanatorium... Nagle! Niespodziewanie! Przegadaliśmy dobre pół godziny! Wobec Jego zmagań każde słowo staje się banałem. O niczym innym nie myślę. Dziękuje losowi, że mogłem poznać Takich Ludzi, jak Adam. Jestem poruszony i wzruszony. Adamie trzymaj się!

Cytadela Poznańska - groby bohaterów walk o niepodległość
  • Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze.
  • Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. Ale niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym.
  • W Polsce za mało obchodzi się rocznic wielkich zwycięstw odniesionych w naszej historii, a za dużo sentymentalizmu łączy nas z rocznicami tragicznymi.
  • Służymy Ojczyźnie, a służba ta jest niczym innym, jak słuchaniem praw, przez Ojczyznę i dla Ojczyzny ustanowionych.
  • Mamy orła białego, szumiącego nad głowami, mamy tysiące powodów, któremi serca nasze cieszyć możemy.
  • Kto solidaryzuje się ze mną, musi płacić wysiłkiem, męką, trudem, ofiarą z wolności, z życia.
  • Ludzkość - jest tak urządzona, że pod budowę wolności kładzie życie ludzkie i bierze krew ludzką, która jest najlepszym tej budowli spoidłem...
  • Polacy mają w sobie instynkt wolności. Ten instynkt ma wartość i ja tę wartość cenię.
  • Bojownicy wolności wszystkich krajów i narodów są naszymi braćmi.
  • Myśmy wyciągnęli szczęśliwy los pomiędzy pokoleniami polskimi, albowiem nasza wiosna kończy się swobodą.
  • Polskę na równi z innymi narodami oczekuje walka we wszechświatowych zapasach o pierwszeństwo w dziedzinie organizacji i kultury.
  • Idą czasy, których znamieniem będzie wyścig pracy, jak przedtem był wyścig krwi.
  • Polska idzie w purpurze chwały i zwycięstwa, a otoczyć się musi purpurą światłości i doskonalenia się wewnętrznego.
Miałem to szczęście, że szkolna indoktrynacja historyczna nie robiła na mnie wrażenia. Miałem Dziadka (Stanisława Poźniaka) który uświadamiał mi na swój sposób ideę i czyn marszałka Józefa Piłsudskiego. Nie wiem, w jakim miejscu byłbym gdyby nie Jego nauki. Warto pamiętać, że jeszcze w latach 80-tych w Bibliotece Głównej Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (który dziś szczyci się więzią z Uniwersytetem im. Stefana Batorego w Wilnie) na kartach katalogowych książek autorstwa Marszałka wbita była pieczęć "wypożycza się za specjalnym zezwoleniem"!
Cytadela Poznańska - groby bohaterów walk o niepodległość
"KAŻDY NARÓD POSIADA POMNIKI, KTÓRE ZAWARŁY W SOBIE JEGO CIERPIENIA 
I RADOŚĆ, JAK W JEDNYM OGNISKU ZEŚRODKOWUJĄC PRZEŻYCIA 
CAŁYCH POKOLEŃ. TAKIMI POMNIKAMI SA RUINY, POLA BITEWNE, GRODY, ULICE, NA TYCH ULICACH DOMY, NA KTÓRYCH WIDOK SERCA BIJĄ GORĘCEJ 
I ŁZY NABIEGAJĄ DO OCZU. SĄ TO ŚWIĄTYNIE HISTORII, 
KTÓRYCH POLSKA POSIADA TAK WIELE".
JÓZEF PIŁSUDSKI
Kołobrzeg - pomnik Marszałka

2 komentarze:

  1. To jest ważna postać dla historii Polski i z tej perspektywy należy go akceptować z całym jego dorobkiem: I tak, jak Lecha Wałęsę należy traktować nie tuzinkowo. Nie jesteś odosobniony w swoje fascynacji osobą Marszałka. Wiele zrobił dobrego dla Polski i cześć mu za to.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nikt nie jest prorokiem we własnym kraju...

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.