niedziela, kwietnia 27, 2014
Święty Jan XXIII - myśli znalezione (36)
Miałem to szczęście (?) urodzić się za pontyfikatu Jana XIII. Tylko, że kiedy ledwo wszedłem w piąty dzień życia Stolica Piotrowa opustoszała. Papież - zmarł. Nastąpiło watykańskie bezkrólewie. Rzecz jasna znałem Jana XXIII tylko ze zdjęć, przekazów archiwalnych. Papieżem mego dzieciństwa i dorastania był Jego następca, Paweł VI. W najdłuższe w mej edukacji wakacje roku 1978 papież umarł. Przechowuję fotografie Pawła VI, które były pamiątką po kolędach, jakie nawiedzały dom moich wileńskich dziadków przy ul. Lisiej 32 w Bydgoszczy. To w sierpniu 1978 r., goszcząc u wujostwa Głębockich w Gdańsku, usłyszałem o arcybiskupie z Krakowa, który miał szanse, że konklawe wybierze go na kolejnego papieża? Myślałem, że moja ciocia Ingrid ma bujną wyobraźnię. Właściwie, to nie pomyliłem się. 26 sierpnia konklawe wybrało bowiem tak: Albino Luciani, arcybiskup z Mediolanu, został Janem Pawłem I. Nikt nie mógł wiedzieć, że zaledwie na 33 dni. 16 października 1978 r. spełniło się to, co usłyszałem z ust cioci Ingrid? Karol Wojtyła został Janem Pawłem II! Rozpoczynał się jeden z najdłuższych pontyfikatów w historii Kościoła.
27 kwietnia 2014 r. następca wszystkim wymienionych Ojców Świętych, Franciszek, kanonizuje Jana XXIII oraz Jana Pawła II! Dwie niesamowite osobowości dostąpią największego zaszczytu! Kościołowi Rzymskiemu przybędzie dwóch nowych świętych. Warto z tej okazji zerknąć na to, co mówił Jan XXIII, którego "skazywano" na los "przejściowego" papieża. Jak bardzo pomylono się? Że pontyfikat trwał tylko pięć lat (1958-1963)? Nic to. Ale to przecież Ioannes XXIII zwołał w 1962 r. sobór watykański II i zapoczątkował rewolucję w Kościele. Drogą przez Niego wytyczoną poszli następcy. Pięknie przywiązanie do swych poprzedników uwzględnił Jan Paweł I przyjmując Ich Imiona, jakie swoje. Oto kilka wybranych myśli papieża Jana XXIII (Angelo Giuseppe Roncalliego):
- Nigdy człowiek nie jest tak wielki jak wtedy, gdy klęczy
- Życie jest jak uczta. Jestem już przy serach, a zapewniam was, że one także są wyborne.
- Nawet dla człowieka na moim stanowisku ważniejsze jest umieć milczeć, niż umieć mówić.
- Jedna dobra matka jest tyle warta co stu nauczycieli.
- Każdy, kto nie stosuje się do przepisów drogowych, gwałci prawo boskie, które zakazuje samobójstw i zabijania.
- Jestem przekonany, że chrześcijanie na tym świecie liczą się tylko wtedy, gdy przynoszą pokój.
- W naszej epoce, epoce potęgi atomowej, byłoby nonsensem uważać wojnę za odpowiedni środek przywrócenia naruszonych praw.
- Zarówno zasada nieograniczonej i wolnej konkurencji, którą głoszą tak zwani liberałowie, jak i głoszone przez marksistów tezy o walce klas społecznych są najzupełniej sprzeczne tak z nauką chrześcijańską, jak i z samą ludzką naturą.
- Łatwiej ojcu mieć dzieci, niż dzieciom ojca.
- Kościół musi różnym krajom i epokom nadać swoje oblicze - nie na odwrót.
Tylko wyjątkowy papież, jak Jan XXIII, mógł o sobie powiedzieć:
"Każdy może zostać papieżem,
najlepszy dowód,
że ja nim zostałem".
"Każdy może zostać papieżem, najlepszy dowód, że ja nim zostałem" - i na tym polegała wielkość Jana XXIII, że nie wywyższał się ponad innych. Jego powierzchowność ( nie był zbyt urodziwy) kryła człowieka, wielkiego serca, ogromnej kultury, medytacji, finezyjnej intuicji. Dodam pewną anegdotę związaną z Janem XXIII. Oglądnięcie po raz pierwszy znaczków ze swoją podobizną wywołało u Jana XXIII dowcipny komentarz wypowiedziany do pracownika poczty watykańskiej, który wyraził się pochlebnie o serii filatelistycznej. Papież odpowiedział:" Rzeczywiście, piękna seria. Że nie jestem piękny, o tym wiedziałem, ale tak brzydkiego nie wyobrażałem sobie". Ile sympatii mieści się w tej anegdocie do osoby już dziś uznanej za świętą.
OdpowiedzUsuńRewelacja! Ponoć wielkość człowieka poznajemy po poczuci humoru do samego siebie.
OdpowiedzUsuńCo miał na myśli mówiąc "Zarówno zasada nieograniczonej i wolnej konkurencji, którą głoszą tak zwani liberałowie, jak i głoszone przez marksistów tezy o walce klas społecznych są najzupełniej sprzeczne tak z nauką chrześcijańską, jak i z samą ludzką naturą. "? Co jest złego w wolnej konkurencji?
OdpowiedzUsuńBóg raczy wiedzieć...
OdpowiedzUsuń