środa, lipca 17, 2013
Frontowa galeria Heather Englehart - wojna oczami kobiety... (2)
Oto potęga Internetu! Poznajesz Nowy Świat, szukasz i znajdujesz. Poprzednią bohaterką "Frontowej galerii..." była Elzie Rey Golden, tym razem przyszedł czas na to, co stworzyła Heather Englehart. Odwiedziłem kilka stron. Jedna szczególnie cenna, bo można na niej poznać biografię artystki, zobaczyć galerię Jej dzieł wszelakich (nie tylko tych militarnych), a nawet spojrzeć w Jej uśmiechnięte oczy: "Lifescapes Art by Heather Englehart". Proszę się nie zdziwić, jeśli poszukiwania zaprowadzą nas na stronę U.S. Departament of Defense. Będzie okazja zerknąć przez ramię, jak powstawały malarskie wizje.
Na portalu-stronie The National Guard znalazłem taki zapis biograficzny:
"NEW ORLEANS - Louisiana National Guardsman 1st Lt. Heather S. Englehart, the
executive officer for the 1021st Vertical Engineer Company, 205th Engineer
Battalion, 225th Engineer Brigade, paints a portrait of her military
experiences at her home in New Orleans. Englehart was featured on the CBS
Sunday Morning News last December as a result of the paintings she created
while deployed to Iraq with the 1st Battalion, 244th Aviation Regiment, in
2004-2005".
Na stronie Louisiana National Guard jest artykuł opatrzony zdjęciem bohaterki tego postu. Nie zwracałbym uwagi na ten fakt, ale oficer, który wręczał jej proporzec, to niejaki... Lt. Col. Michael Kazmierzak. Zresztą pod fotografią podaję pełny zapis.
Ale kończę to gadulstwo. Niech zostanie nam w pamięci wizja malarska Lt. Heather S. Englehart. Można teraz porównać te obrazy i rysunki z tymi, których autorką była Elzie Rey Golden.
Cały czas jestem pod wrażeniem "moich znalezisk". Śmiem twierdzić, że gdyby nie praca nad tym blogiem, to może nigdy bym nie poznał Heather Englehart czy wcześniej prezentowanej Elzie Rey Golden. Proszę się nie obawiać - to nie będzie niekończąca się opowieść z Bliskiego Wschodu. Nie wolno nam zapominać, że Jeźdźcy Apokalipsy tratowali nie tak dawno część Europy. Cykl zamknę pracami, których autorką jest Henrietta Snowden. Dlaczego? Bo ONA była w Kosowie!...
Zamykam ten post obrazem... męskim? Dla wielu jego tytuł może mieć jedno skojarzenie: Dire Straits! Każda wojna jest złem. Ktoś kiedyś tłumaczył, jaka jest różnica między wojną i pokojem, powiedział (cytuję z pamięci; będę wdzięczny za podanie kto jest autorem owego zdania) : "W czasie pokoju synowie grzebią swoich ojców. w czasie wojny ojcowie grzebią synów"
Christopher Thiel "Brothers in Arms" |
PS: Mam swój prywatny osąd na temat tych działań wojennych i udziału w nich Polaków.
Armie to jeden z wątków poruszanych w filmach. Wśród postów niniejszego bloga natomiast znalazłam coś jeszcze... Louis'a de Funes.
OdpowiedzUsuńI właśnie szczególnie jego fanom polecam liryk z ostatniego posta na moim blogu. Tematyka całego bloga to również muzyka (filmowa i nie tylko), a także życie codzienne. Zapraszam: http://versemovie.blog.pl. Można też polubić funpage na fb, by być na bieżąco
Ciekawość nie dała mi funkcjonować, więc odnalazłam autora owego cytatu, który w oryginale brzmi: "W pokoju synowie grzebią swoich ojców, a na wojnie – ojcowie swoich synów." i pochodzi z książki Ryszarda Kapuścińskiego "Podróże z Herodotem". Ciekawy post, osobiście chętnie zobaczyłabym kobiece malarstwo batalistyczne z czasów nieco bardziej odległych. Gdzie szukać?
OdpowiedzUsuńDzięki za podpowiedź.
OdpowiedzUsuńSam szukam.