piątek, sierpnia 23, 2024

...to był mord na wolnej Polsce!

...to był mord na wolnej Polsce!
Co z tego, że II Rzeczpospolitą zabezpieczały pakty międzynarodowe z lat 1932 i 1934. Nawet marszałek Józef Piłsudski miał świadomość, że siedzenia na dwóch stołkach jest ryzykowną żonglerką wobec  dwóch sąsiadów. Nie ufał trwałości złożonych pod nimi podpisów. Inaczej nie zwoływałby narady w 1934 r. i nie stawiał bliskim sobie współpracownikom (głównie wojskowym) pytania: z kim wojna? Do wyboru były dwie możliwości: III Rzesza czy ZSRR/ZSRS/CCCP. Na kilkunastu zapytanych tylko jeden gen T. Kasprzycki przewidział prawidłowy bieg zdarzeń: agresja Hitlera, a potem atak Stalina. Większość widziała wrogiem nr 1 Niemcy! Chyba nawet lekceważono zagrożenie ze strony Moskwy? W jednym z wywiadów pani Wanda Piłsudska miała wspominać, jak ojciec chodził po Belwederze i powtarzał: "Będziecie mieć wojnę. Straszną wojnę . I wy tę wojnę przegracie, ale mnie z wami nie będzie" (cytuję z pamięci). 

Tajny protokół do paktu Ribbentrop-Mołotow 22/23 VIII 1939 - domena publiczna
...to był mord na wolnej Polsce!
"Ja liczę się z Polską, jako z realnością, której nic zmienić ani przekreślić nie może. Było może błędem poprzednich rządów, że tej realności nie dosyć rozumiały. Zarówno dla Niemiec Polska jest realnością, jak dla Polski Niemcy. Oba narody zmuszone są do życia obok siebie. Życie narodów nie jest obliczone na 10-15 lat, lecz na setki i tysiące lat" -  taką deklarację usłyszał z ust Adolfa Hitlera ambasador Polski w Berlinie, Józef Lipski [1] To był pamiętny 1933 r. Nikt wtedy nie tytułował kanclerza Führerem. W końcu żył jeszcze sędziwy prezydent Republiki Weimarskiej, Paul von Hindenburg. A. Hitler w identycznym tonie wypowiadał się w wywiadzie dla jednej z francuskich gazet: "Istnieje ożywiona duchem patriotycznym Polska oraz Niemcy do swych tradycji przywiązane. Pomiędzy nimi istnieją rozdźwięki i tarcia, zrodzone ze złego traktatu, ale nie ma niczego takiego, co by warte było krwi rozlewu, zwłaszcza że na polu bitwy padają zawsze najlepsi. Dlatego też dobre sąsiedzkie porozumienie między Niemcami a Polską jest w pełni możliwe" [2] Słowa, słowa, słowa.
...to był mord na wolnej Polsce!
"Nie uważacie, że powinniśmy zwrócić większą uwagę na opinię publiczną w naszych obu krajach? Przez wiele lat wylewaliśmy sobie na głowy kubły pomyj (...). A teraz ni stąd, ni zowąd, nasze narody mają uwierzyć, że wszystko zostało zapomniane i wybaczone?" - to pytanie padło z ust innego dyktatora, Józefa Stalina [3] Usłyszał je nie kto inny jak minister spraw zagranicznych III Rzeszy, Joachim von Ribbentrop! Takiej volty politycznej nikt się chyba nie spodziewał. Zaskoczenie budziło się nad rzekami Sprewą i Moskwą. Zdeklarowany antysowietyści, jakim byli Niemcy, teraz bratali się z ideologicznym wrogiem? Z sowieckich kin zaczęto wycofywać projekcje filmu "Aleksander Newski", o jasnym przesłaniu antyniemieckim (de facto: antykrzyżackim). Z hal filmowych trzeba było wygrzebywać flagi III Rzeszy (kręcono tam filmy o wiadomej tematyce), aby udekorować lotnisko na przybycie nowego sojusznika z Berlina!  
...to był mord na wolnej Polsce!
"W wypadku nastąpienia terytorialnych lub politycznych zmian na terenach należących do Państwa Polskiego granica strefy interesów Niemiec i ZSRR przebiegać będzie w przybliżeniu na linii Narew, Wisła i San. Kwestia, czy w interesach obu stron będzie pożądanym utrzymanie niezależnego Państwa Polskiego i w jakich granicach, będzie mogą być ostatecznie wyjaśniona dopiero w toku dalszych wypadków politycznych. W każdym razie oba rządy rozstrzygną tę kwestię na drodze przyjaznego porozumienia" - tak brzmiał pkt 2. tajnego protokołu do paktu niemiecko-sowieckiego, który znamy jako pakt Ribbentrop-Mołotow [4] Faktem stawał się mord na II Rzeczypospolitej. Oto dwie układające się w Moskwie strony zadecydowały m. in. o losie Polski. Była noc z 22 na 23 sierpnia 1939 r. Ciosy spaść miały 1 i 17 września 1939 r. 
...to był mord na wolnej Polsce!

[1] cytat za Garlicki A., Józef Piłsudski 1867-1935, Czytelnik, Warszawa 1989, s. 650
[2] ibidem, s. 651 
[3[ cytat za Davis N., Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo, tłum. E. Tabakowska, Wydawnictwo Znak, Kraków 2008, s. 189
[4] ibidem, s. 190

1 komentarz:

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.