czwartek, lutego 17, 2022

Do przeczytania jeden krok - zachęcenie 32 - Wydawnictwo Znak

"Do przeczytania jeden krok..." jest pomyślane, jako zachęcenie do wybranych pozycji, które proponują zaprzyjaźnione z blogiem Wydawnictwa. Moja rola ogranicza się tylko do zamieszczania anonsów wydawniczych. Nie odpowiadam za ich treść, formę, skutki odbioru. Jak Państwo nie znam tych książek, nigdy ich na oczy nie widziałem (może przelotnie na księgarskich półkach). Sam zatem ponoszę ryzyko, bo to, co teraz robię przypomina kupowanie kota w worku. Nie ponszę zatem odpowiedzialności za ewentualne rozczarowania lekturą, podniesione ciśnienie z wrażenia przeczytania, zubożenia budżetu kiedy zdecydujecie się Państwo na zakup kolejnego volumenu. 
Dziś kolejne propozycje  Wydawnictwa Znak. Tym razem ofertę zbudowałem w oparciu o propozycje nadesłane na moją skrzynkę mailową. Oczywiście nie ingeruję w zapis, kopiuję i wierzę (za każdym razem), że będzie mi dane w niedalekiej przyszłości pokazać coś więcej z prezentowanych tu książek.
1. Wojciech Königsberg i Bartłomiej Szyprowski "Zlikwidować! Agenci Gestapo i NKWD w szeregach polskiego podziemia". 


Nowość Czarnej Serii.
 
Wojciech Königsberg i Bartłomiej Szyprowski rzucają nowe światło na metody stosowane przez obce agentury w celu rozpracowania szeregów ZWZ-AK oraz na działania kontrwywiadowcze polskiego podziemia. Dobrany przez nich unikatowy materiał dokumentalny i ikonograficzny pozwala spojrzeć w oczy tym, którzy postanowili sprzymierzyć się z wrogiem.
 
"Zlikwidować!" - opowiada o losach zdrajców, którzy posłali na śmierć z rąk okupantów swoich towarzyszy broni i niewinnych cywilów. Osądzeni za swoje zbrodnie, zostali zlikwidowani przez polskie podziemie. 
 
SIEDMIU ZDRAJCÓW, DWÓCH OKUPANTÓW, SETKI OFIAR.  
 
2. Olivia Campbell "Na łasce brutali. Kobiety w świecie medycyny".
 
Wyobraźmy sobie świat, w którym absolutnie każdy lekarz jest mężczyzną. Boi się odebrać poród, ponieważ nie zna anatomii kobiety i wstydzi się na nią patrzeć. Pacjentki umierają na uleczalne choroby, bo unikają opieki medycznej. Nikogo nie dziwi przystawianie pijawek do szyjki macicy. Badania prowadzi się w poniżający i często bolesny sposób, a lekarze nie rozumieją problemów zdrowotnych kobiet. Uważa się, że „istnieje mnóstwo przypadków chorób, które lekarz potrafi wyleczyć dzięki temu, że jest mężczyzną”. 

Brzmi jak "Opowieść podręcznej"? Cóż, tak wyglądał świat jeszcze pod koniec XIX wieku.

 „Ważny rozdział historii kobiet i medycyny” – „Publishers Weekly”.

W takim świecie trzy kobiety znalazły w sobie siłę i determinację, żeby otworzyć przedstawicielkom swojej płci drzwi do zawodu lekarza. Podanie Elizabeth Blackwell o przyjęcie na studia medyczne uznano za świetny żart i tylko dlatego rozpatrzono je pozytywnie. W Szkocji wściekły tłum chciał zabronić studentkom wstępu na salę wykładową. Mimo to zdobyły one wykształcenie, rozpoczęły praktykę lekarską i wywołały prawdziwą rewolucję. Sprawiły, że medycyna zaczęła w końcu dostrzegać potrzeby kobiet w zakresie zdrowia.

3.  Sinclair McKay "Drezno 1945. Ogień i mrok". 

 

Sinclair McKay oddaje głos naocznym świadkom, którym udało się przetrwać nalot. To dzięki ich relacjom i wspomnieniom dostajemy niesamowity obraz wydarzeń, który zostaje w pamięci każdego czytelnika.

Książka odpowiada na pytanie: czy tej masakry dało się uniknąć? Dlaczego pod koniec wojny, gdy klęska Trzeciej Rzeszy była przesądzona, alianckie dowództwo zdecydowało się na taki krok? Gdzie przebiega granica między wojenną koniecznością a terrorem? I wreszcie: czy możemy w tym przypadku mówić o ludobójstwie?

Oprócz tego znajdujemy w niej liczne fotografie pokazujące kulturę, sztukę i zabytki oraz życie ludzi przed wojną, a także w jej trakcie oraz podczas bombardowania i późniejszej odbudowy miasta.

 

4. Marie Benedict "Zniknięcie pani Christie".


W grudniu 1926 roku zaginęła Agatha Christie. Śledczy znajdują jej pusty samochód na skraju głębokiego, ponurego stawu, jedyne ślady w pobliżu, to ślady opon i futro pozostawione w samochodzie. Jej mąż i córka nie wiedzą o jej miejscu pobytu. Jedenaście dni później Agatha zjawia się, tak samo tajemniczo, jak zniknęła, twierdzi, że ma amnezję i nie udziela żadnych wyjaśnień na tematjej nieobecności.

Zagadka jedenastu dni trwa. Znana pisarka Marie Benedict wprowadza nas w świat Agathy Christie, eksploruje przeszłość, wyobrażając sobie, dlaczego tak błyskotliwa kobieta znalazła się w centrum tak mrocznych historycznych tajemnic.

Co jest prawdziwe, a co jest tajemnicą? Jaką rolę w zaginięciu odegrał jej niewierny mąż i czego nie powiedział śledczym?

Powieści Agathy Christie przetrwały próbę czasu, w dużej mierze dzięki mistrzowskiemu opowiadaniu historii i błyskotliwości autorki. Benedict przedstawia nieopowiedzianą historię Agathy Christie, oferując czytelnikom prawdopodobnie największą tajemnicę ze wszystkich. 

5.  Sarah Crossan "Obsesja i inne formy miłości". 

Ana Kelly codziennie obserwuje rodzinne dramaty powodowane przez zdrady, kłamstwa i zazdrość. Nigdy nie sądziła, że we własnym życiu odtworzy scenariusz, który tak dobrze znała z opowieści innych.

Gdy do biura dzwoni Rebecca Taylor i obojętnym tonem oznajmia, że jej mąż zginął w wypadku, Ana po raz pierwszy nie jest w stanie stawić czoła losowi.

Była sekretem Connora, a on jej prawdziwą miłością. Po śmierci ukochanego, napędzana żałobą, obsesją i poczuciem winy, Ana zbliża się do wdowy, aby pojąć, dlaczego Connor nigdy nie odważył się od niej odejść. Wbrew oczekiwaniom Rebecca okazuje się jedyną osobą, która rozumie ból Any po stracie Connora. Kobieta dopiero wtedy uświadamia sobie, jak bardzo zmienił ją związek pełen zazdrości i niespełnionych obietnic. W pełni uświadamia sobie, że latami żyła w emocjonalnym trójkącie.

Szczera do bólu i oryginalna powieść o emocjach, które zapierają dech w piersiach, i uwikłaniu, którego nie przerywa nawet śmierć.

Brak komentarzy:

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.