sobota, listopada 27, 2021
Do przeczytania jeden krok... - zachęcenie 27 - Prószyński i S-ka
1. Rachele BERKOWSKA "Życie za szczyt".
Ruszając na wyprawy w Himalaje i Karakorum godzili się na wyrzeczenia,
zimno, głód, chorobę wysokościową, ale przecież nikt z nich nie myślał o
ostatecznym. O tym, że zapuszczając się w strefę śmierci, może już z
niej nie wróci.
Niebosiężne szczyty - wśród nich Lhotse, K2, Annapurna Południowa, Broad
Peak… Niezwykli ludzie - jak Stanisław Latałło, Andrzej Bieluń, Barbara
Kozłowska czy Łukasz Chrzanowski… Los splótł ich ze sobą - człowieka i
górę - na zawsze. Jaka była ta ostatnia wspinaczka? Co sprawiło, że
zdobywając szczyt, przekroczyli kruchą granicę między wyzwaniem a
ryzykiem?
Wysokogórskie wyprawy i próba drobiazgowego odtworzenia tych
decydujących chwil. Historie złożone z wielu puzzli, wyczytane z prasy,
książek, raportów, wyniesione ze spotkań i rozmów. By je ocalić w
pamięci. Nie zapomnieć. Nie tylko o tych, którzy znaleźli się po drugiej
stronie grani, ale też o ich partnerach i ratownikach - jakże często
narażających własne życie. Opowieść o granicach ryzyka, odwadze i
poświęceniu. O emocjach związanych z pasją wspinania będących zapłatą,
rozgrzeszeniem i powodem, dla którego zapomina się o trudnościach, by
znów wyruszyć w góry, na szczyt.
Rachela Berkowska pośród rodzin, najbliższych i członków tragicznych
wypraw szuka odpowiedzi na pytania, które pozostają tajemnicą gór.
Rachela Berkowska (ur. 1968) - dziennikarka, z mediami
związana od ponad 20 lat. W 2017 roku zadebiutowała biografią
maratończyka i ultramaratończyka Ryszarda Kałaczyńskiego, wydaną pod
patronatem National Geographic. Pisanie łączy z podróżowaniem i sportami
ekstremalnymi. Żegluje - brała udział w rejsie dookoła świata na
szkunerze Zawisza Czarny, nurkuje, skakała ze spadochronem,
skialpinistycznie jeździ na nartach - w Tatrach, Alpach, na Kaukazie i w
Himalajach.
2. Beata SABAŁA-ZIELIŃSKA "TOPR 2. Nie każdy wróci".
Czy jest ktoś, kto nie słyszał o wypadku na Giewoncie latem 2019 roku?
Czy jest ktoś, kto nie śledził, nie komentował, nie angażował się
emocjonalnie w walkę o życie grotołazów uwięzionych nieco wcześniej w
Jaskini Wielkiej Śnieżnej? Jeśli wydaje Wam się, że wiecie o tych
wypadkach sporo, po przeczytaniu tej lektury zrozumiecie, że
wiedzieliście niewiele!
W Polsce wrzało, tymczasem w domach ratowników TOPR-u w trwodze wypatrywano powrotu mężów, ojców, synów. A gdy pioruny waliły w Giewont, zabijając cztery osoby i raniąc ponad sto pięćdziesiąt, pojęcie górskiej tragedii nabrało innego charakteru. Masowy wypadek turystyczny! Teraz już wszystko może się wydarzyć.
Ta książka to dokument – relacje ratowników TOPR-u, świadków i ofiar wypadków, opinie ekspertów, głos środowisk górskich. I… kobiet – matek, żon, partnerek. Tych, które muszą cierpliwie czekać. To książka pełna emocji – strachu, smutku i bólu. Wszystkie iskry nadziei, które zapalają się na chwilę w opowieściach bohaterów, szybko gasną. Tak jakby Tatry mówiły: "Żarty się skończyły!". Pozostaje śmierć, która nie ma nic wspólnego z romantyzmem. Jak ze stratą najbliższych radzą sobie ci, którzy zostają? Co widzą i czują, patrząc na Tatry?
Opisane historie każą ponownie zastanowić się, czy można narażać kilka istnień, ratując jedno życie. Czy można narażać jedno życie, ratując wiele? Jak daleko powinni posuwać się ratownicy i kiedy mają prawo powiedzieć: "Dość. Zrobiliśmy wszystko, co mogło być zrobione"?
Ta książka stawia również nam, turystom, ważne pytanie: "Jak wiele możemy oczekiwać od ratowników?".
Beata Sabała-Zielińska - rodowita góralka, publicystka i dziennikarka radiowa, przez lata związana z Radiem ZET. Autorka i współautorka książek o Zakopanem. Zajmuje się głównie tematyką górską. Jej książki "TOPR. Żeby inni mogli przeżyć" i "Pięć Stawów. Dom bez adresu" przez kilka tygodni nie schodziły z list bestsellerów. Pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie prowadzi studencką rozgłośnię UJOT FM.
Sprawa Rudolfa Hessa należy do największych zagadek historii. Opierając się na nieznanych materiałach z brytyjskich i niemieckich archiwów, a także na doskonałej znajomości tematyki tajnych służb oraz kulis drugiej wojny światowej, Pierre Servent opracował pierwszą wyczerpującą biografię delfina Hitlera. Rozprawia się w niej z szeregiem teorii spiskowych, jakie snuto w związku z postacią gorącego miłośnika okultyzmu, który pewnego majowego wieczoru 1941 roku niespodziewanie spadł z nieba na szkocką ziemię.
Jaki charakter miały relacje Hessa z Hitlerem, którego był jednym z pierwszych i najbliższych współpracowników i przyjaciół? Jaką rolę odgrywał Hess w III Rzeszy? Czy lecąc do Wielkiej Brytanii, wypełniał wolę Hitlera, czy był szalony, jak utrzymywano później w Norymberdze? Czy ukrywał tajemnice aż do śmierci w więzieniu Spandau? I wreszcie - czy odebrał sobie życie, czy mu je odebrano, bo za dużo wiedział?
Na te i wiele innych pytań znajdujemy wreszcie odpowiedzi we wciągającej książce - swoistym biograficznym śledztwie - w której autor odtwarza całą prawdę o jednej z najbardziej enigmatycznych postaci III Rzeszy.
Pierre Servent - wybitny specjalista w dziedzinie obronności, wieloletni wykładowca paryskiej Szkoły Wojskowej, związany również z Instytutem Wyższych Studiów Obrony Narodowej. Absolwent Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu, pisał do "La Croix" oraz "Le Monde".
Biografia Czyżewskiego jest udaną próbą uporządkowania faktów z krótkiego, acz bogatego życia niepokornego twórcy, obfitującego w tak niezwykłe wydarzenia, że śmiało mogłyby stanowić kanwę wieloodcinkowego serialu, z sensacyjnym dreszczem. Wyłania się z nich wszakże zupełnie inny portret pisarza, niż powszechnie znany. Daleko odbiegający od obrazu Hłaski brutala, prymitywa, hulaki i obiboka, jaki pokutuje w powszechnej świadomości, podsycany niewiarygodnymi relacjami rzekomych przyjaciół, po części donosicieli, niekiedy nawet z profesorskimi cenzusami - Janusz R. Kowalczyk, culture.pl
Rees umieszcza historię obozu oświęcimskiego w szerszym kontekście historii Holokaustu, dowodząc, że KL Auschwitz stanowił bardzo ważny element zbrodniczego przedsięwzięcia, którego celem było „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”. Wnikliwie analizuje również psychikę i sposób rozumowania najważniejszych postaci hitlerowskiej machiny zagłady, ujawnia nieznane wcześniej, wstrząsające fakty z obozowego życia.
Sądzę, że książka Reesa wejdzie do kanonu podstawowych dzieł kształtujących wiedzę o faktach niedostatecznie znanych i trudnych dziś do zrozumienia dla wielu. Sądzę też, że polscy czytelnicy będą w stanie zrozumieć i przyjąć z niej szczególnie dużo - Władysław Bartoszewski
Historia obozu oświęcimskiego napisana w sposób przystępny i rzetelny (...). Rees nie unika trudnych pytań o zachowanie ludzkie in extremis, a jego obiektywne sądy moralne dodają tej użytecznej książce wagi - profesor David Cesarani, autor książki "Ostateczne rozwiązanie. Losy Żydów w latach 1933–1949"
Laurence Rees w nowym świetle przestawia proces przeobrażenia się obozu oświęcimskiego w miejsce największych okropieństw, w trwały symbol nieludzkich zbrodni reżimu hitlerowskiego. Ta wspaniała książka powinna dotrzeć do jak największej liczby czytelników - profesor Ian Kershaw, autor książek "Hitler 1889–1936. Hybris" i "Hitler 1936–1945. Nemesis"
Brak komentarzy:
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.