wtorek, września 03, 2013

Wojna obronna 1939 - myśli znalezione (25)

Tym razem nie zagrzmią działa. Nie będzie też opisów heroicznych czynów. Próżno to szukać kawaleryjskich szarż i ostatnich kul przeznaczanych dla siebie. Tu przemówią słowa! Padły głównie z ust wojskowych i polityków. Łączy jej jedno:  czas pamiętnej wojny obronnej w 1939 r. Zapewne będą gorzką pigułką. Pozwolą inaczej spojrzeć na wrzesień i pierwsze dni października tamtego roku. To tylko dla nas Polaków jest jasne, że II wojna światowa zaczęła się 1 września. Chwilami jest mi... wstyd, że Walijczyk uczy nas naszej historii? Żebyśmy się źle nie zrozumieli: cenię wkład i dorobek naukowy profesora Normana Daviesa. Ale stawiam tez pytanie: dlaczego rodzime syntezy nie podbijają tak czytelników?
Zanim oddam głos Historii (tak pisanej przez największe "H", jakie można nakreślić) otwieram książkę właśnie Normana Daviesa "Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo" i kładę tu cytat, który jest adresowany do Cudzoziemców. A, że i ten blog gości bardzo wielu ludzi świata, to chyba nie będzie ów cytat nadużyciem: "Druga wojna światowa nie zaczęła się ani w roku 1941, ani w roku 1940, ani nawet 3 września 1939. Zaczęła się o godzinie 4.45 rano 1 września 1939 roku. Dokładnie wtedy niemiecki pancernik Schleswig-Holstein, który przypłynął do portu Danzing (Gdańsk) z przyjacielska wizytą, otworzył ogień, mierząc z bliska w polska bazę przeładunku broni i amunicji na półwyspie Westerplatte". 

  • Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem.  (kanclerz III Rzeszy Adolf Hitler)
  • Państwo przygotowujące wojnę agresywną panuje nad pierwiastkiem decydującym o pierwszym powodzeniu, trzyma w swych rekach inicjatywę posiadając spokój i czas na przygotowanie. (płk. Józef Jaklicz)
  • Szlag by trafił tych Niemców. Że też musieli mnie obudzić w taki sposób! (premier Wielkiej Brytanii Arthur Neville Chamberlain)
  • W ogóle są dwa ogromne braki, dwie przeszkody w pracy: naloty i jeszcze ważniejszy - prawie zupełny chaos w łączności.  (gen. Tadeusz Malinowski)
  • Armie dostają rozkaz bić się do upadłego, ale nie wiadomo po co, bo Naczelny Wódz nie ma zamiaru stoczenia bitwy i nie tworzy w żadnym momencie i na żadnym punkcie kombinacji sił, która by, choć lokalnie, dawała naszej stronie przemijającą szansę powodzenia. (płk. Aleksander Pragłowski)
  • Ciekaw jestem, jak długo będziemy się jeszcze wahać, gdy cała Brytania juz zdecydowała, a cywilizacja ludzka znalazła się w  niebezpieczeństwie. (wiceprzewodniczącym Partii Pracy Arthur Greenwood)
  • Chciałbym tylko przypomnieć znaną prawdę, że główną, zasadniczą siłą obronną każdej operacji, twierdzy czy fortecy, nie są martwe umocnienia w najdoskonalszej nawet formie, lecz żywa siła obrońców.(gen. Wiktor Thommée)
  • Żal bierze, że męstwo naszych myśliwców nie może być nagrodzone większymi sukcesami, a to z powodu lepszych technicznych danych po stronie niemieckiej".(gen. Józef Zając)
  • Plan nieuków spowodował, że żołnierz polski o wysokim poczuciu patriotycznym, o zacięciu bojowym, pełen młodzieńczej ochoty, często nie mógł otrzymać karabinu lub zmuszony był stanąć w szeregu w ubraniu cywilnym, gdyż składy mundurów, borni i amunicji rozmieszczone był często "planowo" daleko od miejsc wyładunku transportów z rezerwistami. (gen. Leon Berbecki)
  • Z bolszewikami nie walczyć, chyba w razie natarcia z ich strony lub próby rozbrojenia oddziałów.  (marszałek Edward Rydz Śmigły)
  • 10 brygada [10 BKzmot.] otrzymuje "prezent" od Niemców. Biorąc ją za Niemców, lotnictwo zrzuca za pomocą spadochronów czekoladę i amunicję. (gen. Władysław Langner)
  • Możemy śmiało czekać na osąd historii, jeżeli chodzi o miarę wartości naszego oporu w 1939 r. ( gen. Władysław Bortnowski)
  • Wojna polsko-niemiecka ujawniła bankructwo państwa polskiego. (minister spraw zagranicznych Związku Radzieckiego/Sowieckiego Wiaczesław Mołotow)
  • Umęczona Polsko, padłaś ofiarą przemocy, gdyś walczyła o świętą sprawę wolności. (prymas Polski abp August Hlond)
  • Dalsza walka byłaby możliwa tylko w razie uśmierzenia buntowniczych fermentów wśród oddziałów. To byłoby jednak związane z wewnętrznym rozlewem krwi, do czego pod żadnym warunkiem nie chcę dopuścić. (admirał Józef Unrug)
Za każdym cytowanym słowem kryje się fragment historii wojny obronnej 1939 r. Raczej skłaniajmy się ku temu terminowi, niż "kampania wrześniową", bo musielibyśmy przekreślić heroizm obrońców Helu i tych, co walczyli pod Kockiem.

PS: Post dedykuję pamięci śp. profesora Jacka STASZEWSKIEGO (3 IX 1933 - 26 VIII 2013), w dniu Jego LXXX urodzin. Wdzięcznej pamięci Student

Brak komentarzy:

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.