sobota, sierpnia 06, 2022

Do przeczytania jeden krok - zachęcenie 35 - Znak

"Do przeczytania jeden krok..." jest pomyślane, jako zachęcenie do wybranych pozycji, które proponują zaprzyjaźnione z blogiem Wydawnictwa. Moja rola ogranicza się tylko do zamieszczania anonsów wydawniczych. Nie odpowiadam za ich treść, formę, skutki odbioru. Jak Państwo nie znam tych książek, nigdy ich na oczy nie widziałem (może przelotnie na księgarskich półkach). Sam zatem ponoszę ryzyko, bo to, co teraz robię przypomina kupowanie kota w worku. Nie ponszę zatem odpowiedzialności za ewentualne rozczarowania lekturą, podniesione ciśnienie z wrażenia przeczytania, zubożenia budżetu kiedy zdecydujecie się Państwo na zakup kolejnego volumenu.
Zaprzestaję dokomentowywać  prezentowane tytuły. Stawiam na dobre i sprawdzone Wydawnictwa. Wierzę, że nie promuję tandety i miernoty.  Liczę na dalszą współpracę z każdym zainteresowanym Wydawnictwem.  
1. Sylwia Chutnik "Tyłem do kierunku jazdy". 

NAJNOWSZA POWIEŚĆ SYLWII CHUTNIK, LAUREATKI PASZPORTU POLITYKI
 
Staśka zawsze była krewka. Spryciula, cwaniara, fryga. W PRL-u była jak kolorowy ptak. Biegła ulicami Warszawy w ufarbowanych pepegach. Zawsze dwa kroki do przodu. Tu biznes, tam flirt, na boku wódeczka.

Magda właśnie to kocha w swojej babci najbardziej. Sama też nie mieści się w szablonie i walczy o siebie – również przy wsparciu queerowej grupy znajomych. Ale czasem nawet przyjaciele nie są w stanie pomóc i wtedy Magda próbuje po prostu utrzymać się na powierzchni. Mimo zrzędzenia matki i kolejnej nieudanej randki. Ma w końcu mieszkanie do spłacenia, no i ciągle wierzy, że może być szczęśliwa.
 
POWIEŚĆ O WOLNOŚCI I ŻYCIU NA WŁASNYCH ZASADACH
 
Przewrotna, zabawna i dająca nadzieję opowieść o przebojowej Staśce, która pokochała pięknego Rumuna, i o Magdzie, dziewczynie po przejściach. O babci i wnuczce, które łączy to, co najważniejsze – potrzeba wolności i życia pełną piersią. Zawsze tyłem do kierunku jazdy.

Najnowsza, długo wyczekiwana powieść Sylwii Chutnik, napisana po sześciu latach przerwy, stawiająca w centrum osoby z mniejszości.  
 
2. Sara Collins "Wyznanie Frannie Langton".
 
 
To napisana przepięknym językiem, a zarazem wstrząsająca opowieść o życiu młodej służącej. Tytułowa Frannie trafia z pachnącej trzciną cukrową i oblanej tropikalnym żarem kolonialnej Jamajki do mglistego, melancholijnego Londynu. Życie bohaterki poznajemy z jej wyznań, które w szokujący sposób pokazują, jak wyglądało życie czarnoskórej kobiety w XIX-wiecznym społeczeństwie brytyjskim – pruderyjnym, pełnym fałszu, rasistowskim i szowinistycznym.

Opowieść Frannie spajają miłość i śmierć. W Londynie spotyka ją bowiem niedająca się pohamować namiętność. Jest to jednak romans zakazany – to nie tylko uczucie między dwiema kobietami, lecz także miłość zamężnej pani z jej czarnoskórą służącą. Czy zbrodnia, która będzie na ustach całego Londynu, miała związek z tym romansem?

Z kolonialnej Jamajki do XIX-wiecznego Londynu. Poznaj historię Frannie Langton - służącej i kochanki. Czy jest możliwe, by była również morderczynią?
 
3. Monika i Sylwester Masalscy "Mikrowyprawy z Warszawy" 

MIKROWYPRAWY. MAKROFRAJDA.

Odkryj miejsca bez tłumu turystów i uratuj swój weekend!

- Schron atomowy z czasów PRL zamieszkiwany przez 7 gatunków nietoperzy.
- Zaciszna dzika plaża przycupnięta w zakolu Liwca.
- Wędrujące Góry Milowe ukryte w warszawskim lesie.
- Kojący szum podwodnych gejzerów na Wyspie Kacząt.

W tym wyjątkowym przewodniku znajdziesz57 PROPOZYCJI JEDNODNIOWYCH WYCIECZEK NA KAŻDĄ PORĘ ROKU z mapkami przedstawiającymi trasy spacerów, informacjami o czasie dojazdu samochodem i komunikacją zbiorową, a także wskazówkami, dokąd można zabrać psa, a dokąd malucha w wózku.
 
"Mikrowyprawy z Warszawy. 57 nieoczywistych wycieczek, które uratują twój weekend" - książka Masalskich.
 
Monika i Seweryn Masalscy, autorzy popularnego bloga „Mikrowyprawy z Warszawy”, na pozornie nudnym i płaskim Mazowszu znaleźli dzikie plaże, góry, kręte rzeki i tajemnicze ruiny… Wraz z trójką dzieci co tydzień odkrywają nieoczywiste miejsca i dobrze wiedzą, że nie trzeba ani jechać bardzo daleko, ani wydawać góry pieniędzy, by rewelacyjnie spędzić czas.

Przygoda jest bliżej, niż myślisz!

KSIĄŻKA ZAWIERA NIEPUBLIKOWANE NA BLOGU TRASY WYCIECZEK.

4. Wiesławiec Delux "Każda praca hańbi. Pozdrowienia z późnego kapitalizmu".

Dziesięć lat spędzonych w różnych zakładach pracy najemnej nauczyło go jednego: zakład pracy nie jest miejscem, w którym chcesz się znajdować. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna od naiwnych wizji studenta socjologii, w których praca jawiła się jako celowa i rozumna działalność człowieka. Nic bardziej mylnego. W miejscach, w których się znajdował, widział tylko władzę, taśmową powtarzalność zadań, bezsens wąskiej specjalizacji, eksploatację i – przede wszystkim – różne formy rozkwitającego kretynizmu, który miał dostarczać znaczenia pozbawionym znaczenia czynnościom.

Autor popularnego fanpage’a publikujący pod pseudonimem Wiesławiec Deluxe przeszedł przez wszystkie kręgi piekła: od sprzedaży na stoisku z okularami przeciwsłonecznymi, przez prowadzenie wykładów na katolickiej uczelni, pracę handlowca w fabryce zakrętek, aż po różne stanowiska w strukturach korporacji z zachodnim kapitałem.
 
"Każda praca hańbi. Pozdrowienia z późnego kapitalizmu" - książka Wiesławca Deluxe.
 
Wiesławiec Deluxe z krytycznym dystansem, dużą dawką abstrakcyjnego humoru i erudycją pokazuje, jak nasze życie można sprowadzić do obrazka narysowanego w Paincie. Bez znieczulenia przedstawia emanacje późnego kapitalizmu i desperackie próby odnalezienia się w systemie, który kreuje bezsensowne bullshit jobs. To książka przeraźliwie śmieszna i absurdalnie smutna. 
 
5. Małgorzata Dziczkowska  "Bolek i Lolek. W poszukiwaniu polskich skarbów". 
 
Bolek i Lolek oraz ich dzielna kompanka Cysia ruszają w Polskę, żeby wypchać swoje kieszenie złotem. Przedrą się przez jaskinie, tajemne przejścia i tunele. Odwiedzą dwa zamki, jedną piramidę, bagno i dżunglę (no dobra, tak naprawdę to palmiarnię). Na drodze staną im alchemik, duch i jeden nadęty rycerz. Ale nic to dla nich! SKARBY czekają!

• Jak wyłowić złoto w Złotoryi i czy przydadzą się do tego… barany?
• Kto dawno, dawno temu ukrył najbardziej egzotyczny skarb w Niedzicy?
• Czy polskie piramidy skrywają prawdziwe mumie?
• Jak wyturlać się z labiryntu w Zamku Czocha?

Kultowi bohaterowie najbardziej znanej bajki na tropie polskich skarbów!

Pakujcie plecaki i ruszajcie po przygodę razem z Bolkiem, Lolkiem i Cysią!

Skarby i przygody, które na Was czekają:

Skarby Smoka Wawelskiego
Złoto z kopalni złota
Złoty pociąg w Wałbrzychu
Złoto w strumieniu – Złotoryja
Chwarszczany i templariusze
Biała Dama z Niedzicy
Piramida w Rapie
Zamek Czocha
Skarb Talleyrandów
Skarby ze Środy Śląskiej
Tajemnica studni w Srebrnej Górze
Skarby archeologiczne w Biskupinie
Współczesne skarbce
Depozyty i kapsuły czasu
 

Brak komentarzy: