środa, kwietnia 13, 2022

Myśli wygrzebane - 126 - Robert Service

"Niekiedy się mówi, że Rosja z powrotem stała się państwem i społeczeństwem totalitarnym, lecz właściwszym określeniem jest autorytaryzm, w Rosji wciąż bowiem jest gdzie swobodnie oddychać. Co prawda Putin ukrócił wiele swobód, jakimi można się było cieszyć za czasów Gorbaczowa i Jelcyna, ale zdecydowanie nie posunął się do ponownego zniewolenia narodu" - to zdanie z książki, jaka jest obecna na tym blogu. Autor: Robert Service. Niestety 24 lutego 2022 r. przekreślił wiele z tego, co znajdziemy na kartach "Na Kremlu zima". Świat przestał się łudzić, że ktoś takie, jak Władymir Putin może być pojmowany, jako demokrata. Mamy dziś do czynienia z pospolitym zbrodniarzem wojennym, na równi z Adolfem Hitlerem!
Wiedziałem, że ta książka nie legnie w spokoju pośród wielu innych. Czas tak nastał. Wiem, powtarzam się. Ale trzeba tu i ówdzie bić na trwogę. Flirt z katem Czeczenii, zaborcą Krymu i agresorem Gruzji - już się skończył. nieodwracalnie! Świat bardzo drogo kosztuje ta polityczna ślepota, która kazał uwierzyć, że na Kremlu siedzi świadomy swej  politycznie odpowiedzialności Europejczyk! Ktoś wychowany na wzorcach KGB/КГБ nie zmienił się tylko dlatego, że nominował go Borys Jelcyn. Niech bogowie odpuszczą Borysowi Nikołajewiczowi, że nie dopatrzył się w tym kimś groźnego satrapy i psychopaty! 
Oto, co jeszcze można wyłuskać z książki, którą napisał Robert Service. Bez obaw, nie wyczerpałem źródła. Po prostu pokazuję, że to źródło, po które warto sięgać, ba! należy wypatrywać kolejnej edycji/wydania tej właśnie książki.
  • Putin i jego towarzysze bynajmniej nie starają się uchodzić za liberałów - przyzwalając na pewne swobody, czynią to ze względów praktycznych.  
  • Putin rozumie, że aby spełniać własne ambicje, powinien umieć przekonywać media do swoich racji.
  • O ile Putin lubi przekomarzanki z "Aleksiejem" z Echa Moskwy, o tyle na podobną wyrozumiałość nie może liczyć wojująca "Nowaja Gazieta".
  • ...Putin bezwzględnie ogranicza nieprzyjazne mu głosy publicznej krytyki. Szczególną uwagę poświęca krajowym stacjom telewizyjnym, z których pousuwał właścicieli niezdolnych zapanować nad swoimi redakcjami. 
  • Podobnie jak większość władców Kremla Putin wykazuje sympatię wobec rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, która rygorystycznie przestrzega swej wielowiekowej liturgii oraz doktryn.
  • Putin co do zasady z szacunkiem się odnosi do wspólnot religijnych. 
  • Władze zawsze skupiają się na zachęceniu Rosjan, by trwali w wierze w swojego Boga, zakładając, że wierni z dużym prawdopodobieństwem pozostaną lojalnymi patriotami i posłusznymi obywatelami. 
  • Kreml nie chce pozwalać ludziom samodzielnie myśleć, jeśli rezultatem takiego procesu mogłoby być przemyślenia godzące w interesy władzy.
  • Rosyjskie władze martwi również zawartość zagranicznych stron internetowych, toteż w lutym 2019 roku w Dumie przeszedł pierwsze czytanie projektu ustawy umożliwiającej ministrom zawieszanie dostępu do internetu w Rosji,jeżeli uznaliby za konieczne przeprowadzenie kontroli w trybie pilnym.
  • Władymir Putin nigdy nie zrezygnował z ambicji, by Rosja zyskała zdolność oddziaływania na opinię publiczną za granicą.
Chce się czytając to wyjątki dopowiedzieć: to już się dzieje! Po 24 lutego 2022 r. reżim kremlowski obnażył swoje mechanizmy z brutalną konsekwencją. kiedy piszę te słowa blisko 20 000 Rosjan  została aresztowana lub zatrzymana, bo manifestowali swój sprzeciw przeciwko wojnie, którą widzi cały świat, ale wiadomości o niej blokuje u siebie Moskwa! Zdawało się, że w dobie Internetu jest niemożliwa podobna blokada. Sam tak uważałem jeszcze kilka dni temu. Gdybym ten blog prowadził w Moskwie czy innym Twerze, to mógłbym zostać skazany na... 15 więzienia! To cały czas XXI w.? Czy już jakaś satrapia, która ktoś wykopał niczym "Jumanji"?
  • Główne wystąpienia transmitowane są przez internet, aby pokazać rosyjskiego prezydenta w otoczeniu cudzoziemców, którzy traktują go z szacunkiem, a zapisy pełnych podziwu komentarzy zamieszczane są na stronie internetowej prezydenta. 
  • Można mieć wątpliwości, czy Putin bierze pod uwagę zdanie swych słuchaczy, a zresztą i tak do tej pory nikt jeszcze nie zwrócił się do niego z naprawdę agresywnym pytaniem czy obiekcją.
  • Na Kremlu z niekrytą rozkoszą przyjęto, że wreszcie oficjalne poglądy Rosji zaczęły przebijać się do odbiorców z zagranicy.  
  • Przez "uczłowieczenie" Putina Stone wyświadczył jego międzynarodowej reputacji przysługę, jakiej nie zdołała mu oddać większość wysiłków zespołu Ketchuma.
  • Przywódcy na Kremlu podeptali rządy prawa w Rosji, chroniąc swoją dominację przez zaprowadzony reżim strachu.  
  • Ci, których Putin i jego ekipa obsypali względami w postaci ministerstw, korporacji bądź też państwowych projektów, jak najbardziej mogą obrócić się przeciwko swoim dobroczyńcom.
  • Wyniki w sondażach i osobiste sukcesy wyborcze na przestrzeni lat bynajmniej nie zapewniły Putinowi ochrony przed niebezpieczeństwem wzbudzenia gwałtownej reakcji negatywnej.
  • Aby ubiec poważniejsze niepokoje, Putin był zmuszony włączyć do programu swojej kadencji większą dozę empatii. 
  • Osobista hardość, jaka Putin wykazywał w sytuacjach zagrożeń terrorystycznych, zyskała szerokie uznanie [...].
  • Władze usiłowały odbudować pozycję Putina drogą manipulacji medialnych.
Czy dostrzegliście promyk nadziei? Że nie wszystko jest monolitem? Raz po raz, tu i ówdzie, pojawiają się artykuły, których bohaterem jest Ignacy Hryniewiecki? Nagle przypomniano sobie, że był ktoś tak odważny, kto ubił cara Aleksandra II! Brakuje opowieści o Dymitrze i Pugaczowie. Tylko w takich okolicznościach tron moskiewski czy petersburski chwiał się. Czy na Kremlu znajdzie się ktoś odważny, kto powstrzyma eskalację obłędu nieobliczalnego satrapy? Nie wiem. Nikt nie wie. Znowu powtarzam frazy z innych pisań? Bo ja nie chcę spekulować. To nie ma sensu. Dopóki na Kremlu panuje sumaszedwszy car, to światu grozi kataklizm. 
 
PUTIN JEST WŁADCĄ PRZEKONANYM, 
ŻE JEGO NARÓD MA SZCZĘŚCIE, 
ŻE ON JEST JEGO PREZYDENTEM.

________________________________
Service R., Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina, w tłum. J. Wołk-Łaniewski, Znak Horyzont, Kraków 2022, s. 251-284.

Brak komentarzy:

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.