środa, maja 26, 2021

Do przeczytania jeden krok - zachęcenie 10 - Wydawnictwo Znak

 

"Do przeczytania jeden krok..." jest pomyślane, jako zachęcenie do wybranych pozycji, które proponują zaprzyjaźnione z blogiem Wydawnictwa. Moja rola ogranicza się tylko do zamieszczania anonsów wydawniczych. Nie odpowiadam za ich treść, formę, skutki odbioru. Jak Państwo nie znam tych książek, nigdy ich na oczy nie widziałem (może przelotnie na księgarskich półkach). Sam zatem ponoszę ryzyko, bo to, co teraz robię przypomina kupowanie kota w worku. Nie ponszę zatem odpowiedzialności za ewentualne rozczarowania lekturą, podniesione ciśnienie z wrażenia przeczytania, zubożenia budżetu kiedy zdecydujecie się Państwo na zakup kolejnego volumenu.
Koniec maja. I kolejne tytuły, jakie proponuje Wydawnictwo Znak.  Tym razem zróżnicowanie tematyczne. Choć na pierwszy ogień znowu druty, terror niemiecki II wojny światowej, ale też spotkanie z socjologią, wielkim Clintem Eastwoodem (już widzę, jak cieszy się mój osobisty Syn) czy... mafią. Banalne: dla każdego coś ciekawego! 
 
*
 
1. Tomasz BONEK "Chemia śmierci. Zbrodnie w najtajnijeszym obozie III Rzeszy". 
 
W niewielkim obozie na Dolnym Śląsku Niemcy pracują nad „cudowną bronią” chemiczną. Testy przeprowadzają na więźniach. Co wydarzyło się w Dyhrenfurcie i jak blisko zwycięstwa była III Rzesza?
 
Zapomniany obóz III Rzeszy na Dolnym Śląsku. Eksperymenty na więźniach w tajnym komandzie SS. Broń, która miała odmienić losy II wojny światowej.

Mała miejscowość Dyhernfurth na Dolnym Śląsku. Niemcy budują tu ogromny zakład przemysłowy, który rozpoczyna produkcję śmiercionośnej broni. Hitler marzy bowiem o Wunderwaffe, która zapewniłaby mu szybkie zwycięstwo. Jednak to nie rakiety V1 i V2 czy bomba atomowa mają zapewnić Führerowi triumf, a broń chemiczna produkowana przez więźniów obozu ukrytego w lesie na rubieżach Rzeszy.

Naukowcy syntetyzują dla Wehrmachtu tabun i sarin, bojowe środki trujące. Testują je najpierw na małpach w ściśle tajnym laboratorium, a następnie na więźniach obozu, których nazywają elfami. Skutki oddziaływania tych substancji na organizmy są przerażające. Użyte na froncie mogą zapewnić zwycięstwo III Rzeszy. Produkowane są ich tysiące ton. Bomby i pociski wypełnione toksycznym gazem czekają na właściwy moment wojny.

Jak wielkie spustoszenie ta broń siała wśród więźniów? Ile zabrakło, by II wojna światowa zakończyła się inaczej? Jakie tajemnice ujawnili Ci, którzy przetrwali te nieludzkie eksperymenty oraz marsze śmierci, które wyruszyły z obozu ukrytego w dolnośląskim lesie? Jaką karę ponieśli ludzie odpowiedzialni za te zbrodnie?

Tomasz Bonek, dziennikarz i autor reportaży historycznych, przeprowadza śledztwo, w którym odkrywa nieznane karty wojennej historii i przytacza przerażające wspomnienia więźniów. O tajnym obozie i eksperymentach, o których wszyscy chcieliby zapomnieć. 
 
*
 
2. Piotr SZTOMPKA "Socjologia. Wykłady o społeczeństwie".
 
Profesor Piotr Sztompka oddaje w ręce czytelników nowe, poszerzone i zaktualizowane wydanie największego bestsellera akademickiego w Polsce, wzbogacone o kolejne treści i fotografie.
 
Najlepszy podręcznik do socjologii w najnowszym wydaniu!

Profesor Piotr Sztompka oddaje w ręce czytelników nowe, poszerzone i zaktualizowane wydanie największego bestsellera akademickiego w Polsce, wzbogacone o kolejne treści i fotografie.

Podręcznik obejmuje całokształt problematyki socjologicznej od najprostszych kontaktów międzyludzkich aż po najbardziej złożone struktury i procesy zachodzące w społeczeństwie globalnym.

Jak pisze sam autor w przedmowie:

Czytelnicy nie znajdą tu statystyk, wyników sondaży, wykresów czy tabelek z danymi. Są inne podręczniki socjologii, gdzie takich elementów jest w bród. W epoce internetu bardzo łatwo też wszystko to odszukać w sieci. Natomiast nie znajdzie się tam narzędzi do porządkowania i rozumienia tych faktów: modeli i teorii, a także szczególnego socjologicznego języka pozwalającego fakty nazwać, mówić o nich i myśleć socjologicznie. Moim celem jest właśnie nauczenie studentów tego języka, a także szczególnej wyobraźni teoretycznej pozwalającej lepiej orientować się w otaczającym świecie społecznym i wyraźniej widzieć własne w nim miejsce i szanse życiowe.

Lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych problematyką życia społecznego, a zwłaszcza dla studentów socjologii i innych nauk społecznych, ekonomicznych czy humanistycznych.
 
*


3. Patrick McGILLIGAN "Clint. Życie i legenda".

Tego człowieka rozpoznaje się po jednej sylabie – bo jest tylko jeden Clint, prawdziwy amerykański samotny wilk. Zaktualizowana książka Clint. Życie i legenda powstała na podstawie wyczerpujących rozmów z osobami bliskimi Eastwoodowi, dokumentów i materiałów o produkcji jego najsłynniejszych filmów. To pozycja obowiązkowa dla szerokiego grona jego wielbicieli.
 
*
 
4. Artur GÓRSKI "Spowiednik mafii. Jak trafiłem do prawdziwego świata gangsterów".
 
Spowiednik mafii to wstrząsająca opowieść o kimś, kto wie zbyt dużo, lecz mimo to postanowił podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Choć wiąże się to z narażaniem własnego życia. Książka przedstawia historię dziennikarza, który jako jedyny miał okazję poznać prawdziwe oblicze polskich mafiosów.

*

Swoją drogą ciekawe czym nas zaskoczą Wydawnictwa na Wakacje '21. Te cztery książki zapewne zapadną w pamięci. Każda inna. Każda dotyka innych spraw. W każdej uwikłani ludzie. No i wielki Clint Eastwood, który dopiero co skończył 91. lat. I cały czas jest aktywny, twórczy. Chciałbym być w takiej kondycji w maju 2054 r., kiedy przypadają moje 91. urodziny. Czy będzie mi dane? Byłbym trzecim na moim drzewie genealogicznym, który przekroczył magiczne XC lat. Pożyjemy, zobaczymy. Na razie cieszmy się życiem Clinta Eastwooda.

Brak komentarzy:

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.