niedziela, kwietnia 25, 2021

Do przeczytania jeden krok - zachęcenie 7 - Wydawnictwo Znak

"Zaproszenie do czytania..." jest pomyślane, jako zachęcenie do wybranych pozycji, które proponują zaprzyjaźnione z blogiem Wydawnictwa. Moja rola ogranicza się tylko do zamieszczania anonsów wydawniczych. Nie odpowiadam za ich treść, formę, skutki odbioru. Jak Państwo nie znam tych książek, nigdy ich na oczy nie widziałem (może przelotnie na księgarskich półkach). Sam zatem ponoszę ryzyko, bo to, co teraz robię przypomina kupowanie kota w worku. Nie ponszę zatem odpowiedzialności za ewentualne rozczarowania lekturą, podniesione ciśnienie z wrażenia przeczytania, zubożenia budżetu kiedy zdecydujecie się Państwo na zakup kolejnego volumenu.

Tym razem dołączam newslettery Wydawnictwa Znak.  Chcę zauważyć, że po raz pierwszy używam owego angielcyzmu. Nie wiem czy w ogóle takie słowo występuję w polskich słownikach. O ile nie, to ja jestem pierwszy! Ale całkiem poważnie: na kwiecień Znak podsuwa cztery tytuły. I ja o nich tu wzmiankuję. Różne. Bez dwóch zdań, jak bohaterka pierwszej książki. I mnie to cieszy, że mogę teraz dzielić się takim zapowiedziami wydawniczymi. A, że całkiem przypadkowo pokazuję pięć tytułów, to ostatni będzie dostępny dopiero w maju. To i owo dołączam też z portalu Wydawnictwa Znak. Sam newsletter jest bardzo ubożuchny w treść. To te pierwszy cytowany akapit każdego zaproszenia.

*

1. Caroline BERNARD "Frida Kahlo. Miłość namiętność sztuka"


Jej twarz stała się ikoną walki o prawa kobiet, niezależność i wolność. Frida Kahlo, meksykańska malarka, wolny duch pełen pasji i namiętności, wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic. 

Odważna, silna, zdecydowana. Kobieta, która stała się ikoną.

Meksyk, 1925 rok. Frida marzy o karierze lekarza, jednak straszny wypadek niweczy jej plany. Przykuta do łóżka przegląda kolorowe albumy i uczy się malować, tworząc pierwsze autoportrety. Traci pełną sprawność, ale odnajduje prawdziwą pasję – sztukę. Zachęcona przez ojca pokazuje swoje obrazy słynnemu malarzowi Diego Riverze. Dziewczyna zakochuje się w nim do szaleństwa, nie bacząc na dzielącą ich różnicę wieku, ani jego reputację kobieciarza.

Diego nie tylko pokazuje jej niezwykły świat artystycznej bohemy, ale również przynosi jej cierpienie. Motywuje ją i popycha do działania, a jednocześnie rani licznymi zdradami. Malarka nie potrafi żyć z nim, nie potrafi żyć bez niego. Wie, że nic nie jest wieczne, dlatego rzuca się w wir życia i sztuki. Oczarowuje paryskich surrealistów i słynnego Picassa, rozkochuje w sobie Trockiego. Frida żyje na własnych zasadach, wbrew oczekiwaniom społecznym i stereotypom. Idzie swoją drogą. Jednak dojdzie nią do miejsca, w którym będzie musiała zakwestionować wszystko, w co dotychczas wierzyła.  

*

2. Marek GAŁĘZOWSKI "Żydzi walczący o Polskę. Zapomnienie obrońcy Rzeczypospolitej".

Historia Żydów bijących się o polską niepodległość to nie tylko opowieść o Berku Joselewiczu, pierwszym Żydzie odznaczonym Orderem Virtuti Militari. Uważali sprawę polską za swoją własną. Ramię w ramię z Polakami bili się o niepodległość. Walczyli i umierali za kraj, który kochali.

Uważali sprawę polską za swoją własną. Ramię w ramię z Polakami bili się o niepodległość. Walczyli i umierali za kraj, który kochali.

Powstaniec zasłaniający własną piersią polskiego pułkownika w jednej z bitew powstania styczniowego.

Dzielny legionista walczący na froncie do ostatku sił mimo śmiertelnych ran.

Żołnierz bohatersko broniący polskiego Lwowa, czekający na odsiecz, w której szedł jego brat.

Bili się w powstaniach i z legionami Piłsudskiego. Stawiali czoła bolszewikom chcącym zniszczyć nowo powstałą Rzeczpospolitą. Dzielnie walczyli z niemieckim najeźdźcą w roku 1939 r., a z generałem Andersem przeszli jego bojowy szlak. Byli z nami w najważniejszych momentach naszej historii. Często walka o Polskę należała do ich rodzinnych tradycji. Dzielili naszą radość ze zwycięstw i przeżywali gorycz porażek. Czy o tym pamiętamy?

Historia Żydów bijących się o polską niepodległość to nie tylko opowieść o Berku Joselewiczu, pierwszym Żydzie odznaczonym Orderem Virtuti Militari, ani o dzielnym gimnazjaliście Michale Landym, prowadzącym z krzyżem w ręce pokojową demonstrację na placu Zamkowym. To również zapomniane dzieje tysięcy członków wyznania mojżeszowego, którzy nie tylko chcieli w Polsce żyć, lecz także gotowi byli dla niej umierać.  

*

3. Herbie SYKES "Juve. Historia potęgi"

Juve! to fascynująca opowieść, która prowadzi nas przez kulisy powstania potęgi Juventusu. Pełna anegdot, smaczków i intrygujących opowieści z pogranicza sportu i historii Półwyspu Apenińskiego. Obowiązkowa lektura dla każdego fana sportu, kibica piłkarskiego, ale także pasjonata kultury i historii Włoch.

Juve! to fascynująca opowieść, która prowadzi nas przez kulisy powstania potęgi Juventusu Turyn. Od momentu, gdy grupka licealistów założyła piłkarski klub sportowy pod koniec XIX wieku, przez lata wojenne i powojenne – kiedy to historia klubu nierozerwalnie była związana ze zmianami społecznymi w Italii – aż po dzień dzisiejszy, w którym królem Turynu jest Cristiano Ronaldo, a klub obraca setkami milionów euro.

Pełna anegdot, smaczków i intrygujących opowieści z pogranicza sportu i historii Półwyspu Apenińskiego. Obowiązkowa lektura dla każdego fana sportu, kibica piłkarskiego, ale także pasjonata kultury i historii Włoch.

„Dziewczyna Włoch” czy „Stara Dama”? Skąd pochodzi nieoficjalna nazwa Juventusu?
Czy Juventus poradził sobie z faszystami Mussoliniego?
Jak wyglądały początki słynnego włoskiego stylu zwanego catenaccio?
Jak doszło do tego, że Juventus na wiele lat związał się ze znaną włoską marką motoryzacyjną FIAT?
Czy to możliwe, by piłkarze Juventusu jeździli słynnymi fiatami 126, czyli maluchami?
Czy 2,3 miliarda lirów, które klub wydał na transfer Zbigniewa Bońka, to zawrotna kwota? 

Tego wszystkiego i wiele więcej dowiecie się z książki Herbiego Sykesa. 

4. Stanisław ULAM "przygody matematyka. Autobiografia"

Świat o nim zapomniał, choć jego wynalazki zmieniły bieg historii. Największym osiągnięciem lwowskiego matematyka było stworzenie bomby wodorowej. Całe przedsięwzięcie trzymano w ścisłej tajemnicy, a dokumenty z tego okresu wciąż nie zostały udostępnione. Naukowiec mówił, że bomba uczyni wojnę niemożliwą, lecz nie wiedział, jak bardzo się myli.

Świat o nim zapomniał, choć jego wynalazki zmieniły bieg historii

Stanisław Ulam bez wątpienia był wizjonerem. Jako jeden z pierwszych naukowców używał komputerów do pracy naukowej. Zaproponował też prezydentowi Kennedy’emu, aby sfinansował badania umożliwiające wysłanie ludzi na Księżyc, i pracował nad wynalezieniem nuklearnego napędu stosowanego w pojazdach kosmicznych.

Jednak największym osiągnięciem lwowskiego matematyka było stworzenie bomby wodorowej. Całe przedsięwzięcie trzymano w ścisłej tajemnicy, a dokumenty z tego okresu wciąż nie zostały udostępnione. Naukowiec mówił, że bomba uczyni wojnę niemożliwą, lecz nie wiedział, jak bardzo się myli.

Dlaczego Ulam został zapomniany, choć jego wynalazki zmieniły świat, w którym żyjemy?

Ten człowiek” był wolnym strzelcem, pełnym kontrastów i sprzeczności: dumny Polak, który przed nikim się nie płaszczył, i zasymilowany Żyd agnostyk, bardzo wrażliwy na punkcie swojej przynależności etnicznej.
Françoise Aron Ulam, żona Stanisława Ulama

5. David A. SINCLAIR, Matthew LaPLANTE "Jak żyć długo?"

Starzenie się to choroba, którą można leczyć. Ta książka to drogowskaz pokazujący, jak odzyskać panowanie nad swoim zdrowiem. Raz na zawsze zmieni nasz sposób myślenia o starzeniu się i o tym, co możemy w tej kwestii zrobić.

A JEŚLI STARZENIE SIĘ TO CHOROBA… I TO CHOROBA ULECZALNA?

CZY MOŻNA ŻYĆ DŁUŻEJ I STARZEĆ SIĘ WOLNIEJ?

Żyjemy w przekonaniu, że starzenie się jest nieuniknione. Co jednak, jeśli wszystko, co dotychczas wiedzieliśmy o tym procesie, było mylne? Co, jeśli możemy wybrać, jak długo będziemy żyć?


Doktor David Sinclair, światowy autorytet w dziedzinie genetyki i długowieczności, twierdzi, że starzenie się to choroba, którą można leczyć. Przedstawia badania, które uświadamiają nam, jak możemy spowolnić, a nawet odwrócić ten proces.

Jednak nie jedynie naukowe odkrycia przybliżają nas do poznania sekretu długowieczności. Autor udziela nam również praktycznych porad. Okazuje się, że wystarczą małe zmiany w codziennym trybie życia, które pozwolą zachować młodość i zdrowie na dłużej.

Ta książka to drogowskaz pokazujący, jak odzyskać panowanie nad swoim zdrowiem. Raz na zawsze zmieni nasz sposób myślenia o starzeniu się i o tym, co możemy w tej kwestii zrobić.

Według  newslettera pierwsze cztery książki mają się ukazać 14 kwietnia, a ostatnia dopiero 5 maja. Jest zatem co tropić. Na którą z książek ja czekał będę najbardziej? Na skutek pracy badawczej Marka Gałęzowskiego i jego "Żydów walczących o Polskę. Zapomnienie obrońcy Rzeczypospolitej". Nie chcę się rozwodzić nad tym tytułem, bo go nie znam. Poczekam na druk. Mogę tylko napisać, że cieszę się, że znalazł się kolejny odważny, który dotyka tematu... zapomnianego. Ciekawe czy zapomnienie polega na zwykłym zaniechaniu czy celowym zaniedbaniu. Brawo!

Brak komentarzy:

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.