niedziela, sierpnia 23, 2020
Był sierpień... - odcinek 4
Nie, nie będę przypominał 21 POSTULATÓW. Choć sam sugeruję publikując zdjęcie spod dawnej bramy byłej Stoczni im. Lenia w Gdańsku. Proszę sprawdzić. Zrobiłem to pięć lat temu, w 2015 r. Tam jest tekst "21 postulatów - 31 sierpnia 1980". Kto zechce, to znajdzie. Komu to do niczego nie potrzebne da sobie spokój. Szału nie ma w obiorze tego, co tu piszę. Wakacje? Możliwe. Na własny użytek uważam, że TO, co było Sierpniem '80 coraz mniej obchodzi współczesnych. XL lat to dla większości prehistoria. Moje 17. lat nikogo nie zachwyci.
Przestańcie stale nas przepraszać
I mówić, że błądzicie
Spójrzcie na nasze zmęczone twarze
Szare i zmięte jak nasze życie
Przestańcie do nas apelować
O godność i dyscyplinę pracy
Wreszcie zacznijcie się zastanawiać
Gdy do nas wołacie Drodzy Rodacy
Przestańcie wmawiać nam głupotę
anarchię i brak doświadczenia
Zamiast klajstrować, gdzie popadnie
Od siebie zacznijcie zmieniać
Przestańcie mówić o wrogości
Do ustroju i do sąsiada
Policzcie ile wytwarzamy
A ile możemy innym dawać
Przestańcie ludzi oszukiwać
Zamykać oczy, chować głowy
Zamienić godność i kulturę
W olbrzymi sklep monopolowy
Przestańcie dzielić nas i skłócać
Rozdzielać punkty, przywileje
przemilczać niewygodne fakty
Fałszować historyczne dzieje
Przywróćcie wartość wielu słowom
By już nie były pustymi słowami
By żyć z godnością i pracować
Z solidarnością między nami
Przestańcie stale nas przepraszać
I mówić, że błądzicie
Spójrzcie na nasze matki, żony
Szare i zmięte jak nasze życie
Ten wiersz wart jest więcej, niż tomy zapisane drobną czcionką. Tu mamy wszystko, czym był Sierpień '80. Do niego należałoby wracać. Ale też przed nastolatkiem rozebrać go na czynniki pierwsze. Dwa razy padło: szare i zmięte życie. To wtedy przecież krążył dowcip. Mało delikatny, wiem, ale go przypomnę. Mówiono, że życie w PRL-u podobne jest do... papieru toaletowego. Dlaczego? Bo było szare, długie i do dupy! Klajstrować, czyli zaklejać, czyli zmuszać do milczenia. Na różne sposoby. Trzeba by było wrócić choćby do szkolnej ławki tamtego okresu, stąd tu dygresja o historii. Wrogość do ustroju i sąsiada? Chodziło o socjalizm i Sowietów! Rozdzielać punkty? Cóż za dziwadło? Mi, jako synowi rodziny inteligenckiej przy startowaniu na studia nie przysługiwały punkty za pochodzenie społeczne. Pewnie dziś gdzieś żyje jakiś magister, doktor czy profesor, który dostał się na studia zamiast mnie (Toruń - '83, Gdańsk - '84), bo on był z chłopa lub robotnika.
Tak, sierpień '80 choć na chwilę (patrz do 13 XII 1981 r.) przywrócił wartość wielu słowom! To najgroźniejsze dla władzy, to SOLIDARNOŚĆ / SOLIDARYZM ! 40-ści lat temu nic jeszcze nie było postanowione. Wszystko się mogło zdarzyć. Drapano pazurami monolit jedynej partii, jaką była PZPR! Ale ty rysy już o sobie zapomnieć nie dały, nawet mimo tego, do czego doprowadzili rodzimi sowietyści w grudniu roku następnego. Trudno sobie nawet wyobrazić, w jakim miejscu byłaby Polska bez Sierpnia '80 i Robotników '80. Niech ten wiersz zostanie z każdym komu ten czas jest bliski. Oczywiście stawiam kropkę z wiarą, że ktoś podpowie mi kim jest AUTOR/KA.
__________________________________________
* Postulat 22 /w:/ Almanach Punkt Gdańskich Środowisk Twórczych, Wydawnictwo Morskie Gdańsk, październik-grudzień 1980, nr 12, s. 179
** https://wzz.ipn.gov.pl/wzz/multimedia-1/fotografie-i-grafiki/2200,Wiersze-Sierpien-1980-r.html (data dostępu 21 VIII 2020)
Brak komentarzy:
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.