sobota, czerwca 22, 2019

Myśli wygrzebane (99) - Arthur Schopenhauer

"konto w żaden sposób nie nakłania ludzi do popełniania samobójstwa lub zrobienia sobie krzywdy. tweety są pisane tylko i wyłącznie w celach humorystycznych. AS" - tak zachęca do swego blogu/portalu Autor, który stworzył stronę pt. "Arthur Schopenhauer". I sypią się humorystyczne przeróbki znanych strof i myśli, aliści kończy się taka niemal każda wizją śmierci, samobójstwa, degradacji. Poziom humoru jest taki, jak choćby ten zapis: "wpadła bomba do piwnicy, wszyscy leżą już w kostnicy". 14,9 tys. obserwujących. Niezły bilans.

Arthur Schopenhauer (1788-1860), to bardziej skomplikowana osobowość. "Stworzył pesymistyczną filozofię życia o nastawieniu ascetycznym. Wskazywał drogi mędrcom, lecz sam mędrcem nie był. Znane jest jego zamiłowanie do rozkoszy stołu, liczne romanse i wygodnictwo" - czytamy na portalu Polskiego Radia*. To tam znajdziemy fragment wywiadu z doktorem Łukaszem Polowczykiem, który o filozofie powiedział: "Charakter miał dość trudny. Łatwo dostrzegał wady innych i mówił ludziom wprost, co o nich sądzi i nie było to dobrze przyjmowane". Kilka linijek dalej odnajdziemy też taką opinię: "Przez pewien czas próbował naśladować tryb życia Immanuela Kanta. Nie do końca mu to wychodziło, bo fragmentem codziennego rytuału Kanta było wczesne wstawanie, na co Schopenhauer nie potrafił się zdobyć".  
Nie posiadam żadnego z dzieł Schopenhauera. Muszę zatem posiłkować się wiedzą wygrzebaną z Internetu. No to i robię to. W końcu sam się czegoś nowego uczę. Nie przypłacę chyba mej śmiałości zszarganiem nerwów, czarnowidztwem i samounicestwieniem. Tak mniemam. To do dzieła.
  • Bardzo mało ludzi umie myśleć, ale jakiś pogląd chce mieć każdy. I cóż pozostaje innego, jak przejąć gotowy pogląd od innych, zamiast wypracować go samemu?
  • Na świecie ma się do wyboru tylko samotność albo pospolitość.
  • Doprawdy, nie ma tak absurdalnego poglądu, którego ludzie by nie przyjęli jako własny, o ile tylko potrafi im się wmówić, że pogląd ten został przyjęty przez ogół.
  • Wol­nym bo­wiem jest człowiek tyl­ko wte­dy, gdy jest samotny.
  • Ma­li ludzie czer­pią ol­brzy­mią ra­dość z błędów i gaf po­pełnianych przez ludzi wielkich.
  • ...żyjemy [...] w oczekiwaniu czegoś lepszego, i to często zarazem w pełnej żalu tęsknocie za minionym. Rzeczy teraźniejsze natomiast przyjmujemy w poczuciu tymczasowości, uważając je za nic innego, jak tylko drogę do celu. Dlatego to ludzie, spoglądając u kresu swych dni wstecz [...] ze zdziwieniem widzą, iż to, co na ich oczach przechodziło tak nie docenione i mdłe, stanowiło właśnie ich życie - było tym właśnie w czego oczekiwaniu żyli. I tak z reguły przebiega ludzkie życie - człowiek mamiony nadzieją, pląsa wprost w objęcia śmierci.
  • Samotność jest przeznaczeniem wszystkich wybitnych duchów: od czasu do czasu boleją nad nią, zawsze jednak ją wybiorą, jako mniejsze zło.
  • Pełno na ziemi ludzi, co nie zasługują by do nich mówić.
  • Towarzyskość należy do niebezpiecznych, ba, nawet do zgubnych skłonności, gdyż styka nas z istotami, które są przeważnie pod względem moralnym złe, pod intelektualnym zaś tępe lub głupie.
  • Jest je­den as­pekt, pod którym zwierzęta prze­wyższają człowieka - ich łagod­ne, spo­koj­ne cie­sze­nie się chwilą obecną.
  • Co bezpośrednio najbardziej nas uszczęśliwia, to pogoda ducha, gdyż ta dobra właściwość natychmiast sama się nagradza. 
Jak odczucia? Lżej na duszy? Popiół na głowie? Czy znajdujemy w tym pisaniu siebie? Aż strach się przyznać, jak mniemam.
  • Kto [...] zawczasu zaprzyjaźnił się z samotnością, ba, pokochał ją, ten odkrył złotą żyłę. Ale nie każdy bynajmniej to potrafi.
  • Ludzie gadają, zanim pomyślą; jeżeli zaś potem widzą, że twierdzenie ich było błędne i że nie mają racji, to pragną jednak, aby się chociaż wydawało, jak gdyby było na odwrót.
  • Czytanie to tylko namiastka samodzielnego myślenia.Pozwalamy przy nim prowadzić swoje myśli komu innemu na smyczy...
  • Świat nie jest robotą na zamówienie, a zwierzęta nie są fabrykatem do naszego użytku.
  • Zapewne znów posłyszę [...] zarzut, że moja filozofia nie daje pocieszenia - właśnie dlatego, że mówię, jak jest naprawdę, ludzie zaś wolą słuchać, że Pan Bóg wszystko dobrze uczynił. Idźcież do kościoła, a filozofów zostawcie w spokoju. 
  • ...jedna jest tylko droga, aby pokazać głupcom i durniom własny rozum, a polega ona na tym, by z nimi nie mówić.
  • Fakt, iż ludzkie istnienie jest niechybnie pewnego rodzaju zbłądzeniem, wynika aż nadto z tej prostej uwagi, że człowiek jest agregatem potrzeb, których zaspokojenie - trudne do osiągnięcia - nic mu wszakże nie przynosi poza jakimś bezbolesnym stanem, w którym jest on jeszcze tylko wydany na łup nudy, co wprost dowodzi, że istnienie nie ma samo w sobie żadnej wartości; nuda bowiem jest właśnie odczuciem pustki istnienia.
  • To, co się nazywa zdaniem ogółu, jest ściśle biorąc zdaniem dwóch lub trzech osób i o tym przekonalibyśmy się, gdybyśmy mogli obserwować powstanie takiego ogólnie przyjętego poglądu.
  • Prawdę czczę wszędzie i zawsze, lecz z tego właśnie powodu nie szanuję tego, co jej się sprzeciwia.
  • Niejeden człowiek byłby w stanie zabić bliźniego w tym celu, aby jego tłuszczem wysmarować sobie buty**.
"Schopenhauer został w pewien sposób zapomniany. Niesłusznie, bo są w jego filozofii odkrycia bardzo współczesne. Nie badał jedynie akademickich problemów, miał bardzo życiowe podejście do filozofii. Opisywał cierpienie i mękę życia jak mało który z filozofów" - tym razem jeszcze raz pan dr Ł. Polowczyk. A ja zamykam ten odcinek cyklu myślą, którą dedykuję różnym prezesom, przywódcom, sekretarzom i diabli wiedza jeszcze komu, którzy cierpią na nadmiar pychy, nie dostrzegają swej śmieszności i ignorancji: "Najmniej wartościowym natomiast rodzajem dumy jest duma narodowa. Kto bowiem nią się odznacza, ten zdradza brak cech indywidualnych, z których mógłby być dumny, bo w przeciwnym wypadku nie odwoływałby się do czegoś, co podziela z tyloma milionami ludzi. Kto ma wybitne zalety osobiste, ten raczej dostrzeże braki własnego narodu, ponieważ ma je nieustannie przed oczyma".


* https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/936934,Arthur-Schopenhauer-Swiat-jest-moim-wyobrazeniem (data dostępu 18 II 2019)
**  http://lubimyczytac.pl/cytaty/8449/autor/arthur-schopenhauer (data dostępu 18 II 2019)

4 komentarze:

  1. Myśląc stereotypowo, trudno uwierzyć, że to Niemiec.
    Wszak, to polska cecha charakteru;
    udzielać rad innym, kompletnie nie stosowując się do nich.

    "Człowiekowi o nic bardziej nie chodzi niż o zaspokojenie swej próżności i żadna rana nie jest tak bolesna jak ta, która zadana jest miłości własnej (to stąd pochodzą takie frazesy jak „Honor cenniejszy niż życie” ).

    Fox-i

    OdpowiedzUsuń
  2. Może dlatego, że to przede wszystkim Gdańszczanin? Przez duże "G". Honor dziś wyblaknął, jak stara fotografia. Starczy spojrzeć, co dzieje się na Wiejskiej w Warszawie. Nie sądzę, aby wielu z 460 posłów czytało Schopenhauera.

    OdpowiedzUsuń
  3. Schopenhauer? Niekiedy ma się wrażenie, że umysły tam zebrane nieskalane są jakąkolwiek lekturą, choćby szkolną.
    Budując swój kapitał polityczny, obiecują a później oczekiwania wygaszają ( parafrazując "klasyka" z Wiejskiej), zapominając o honorze.
    Jednak sumienia mają czyste, bo nieużywane.
    "Ach, gdyby głupota skrzydła miała... "
    Dobrze, że w sejmie okna pozamykane.

    Fox-i

    OdpowiedzUsuń
  4. Honor chyba przestał być dobrem narodowym. Kodeks Boziewicza na pewno nie dotyczyłby tych, którzy zasiadają w ławach na Wiejskiej 4/6/8. Pytanie czy w ogóle słyszeli o Schopenhauerze czy Boziewiczu. Mam nieodparte wrażenie, że co drugi tam, to... Dyzma.

    OdpowiedzUsuń