środa, lutego 27, 2019

Smakowanie Bydgoszczy (77) - a na Toruńskiej...

To się nazywa: postęp?
Wobec ekspansji cywilizacji nic się nie ostanie. Taka cena. Coraz to gdzieś rozkopują nam Bydgoszcz, padają pod piłami stare drzewa, bo trzeba zrobić miejsce rozbudowywanej trasie, położenia nowych torów tramwajowych itp, itd, etc. No i stało się: przy ulicy Toruńskiej po kamienicach 4 i 6 została li tylko... kupa gruzu.



Na szczęście latem 2016 r. wyruszyłem w kolejne spacerowanie z aparatem fotograficznym. Nie było chyba jeszcze siódmej rano, kiedy 20 lipca biegałem po Toruńskiej i fotografowałem to i owo. Oczywiście zaczynałem od kamienic pod numerami 4 i 6. Już wtedy były to domy opuszczone. Zawsze zastanawia mnie, co stało się z lokatorami. Ale stawiam sobie i inne pytania: ile tu było żyć, radości, smutków, narodzin i zgonów? Mury spod 4 i 6 już nam nic nie opowiedzą, bo ich po prostu nie ma.
Ostała się kupa gruzu. Pewnie za kilka dni (i wtedy dopiszę suplement) będzie tu pusty plac, a za kilka miesięcy miejsce robót drogowych, by za kilka lat zupełnie zapomnieć co tu stało i w jakim kształcie. Dla moich Wnuków (Jerzyka i Grzesia), to będzie po prostu kolejny ciąg komunikacyjny, przebudowane Rondo Toruńskie. Ani do głowy im przyjdzie, aby odtwarzać sobie domy, które usunięto z powierzchni ziemi.

Co mogłem uwieczniłem na swoich zdjęciach. Stały się zasobami mego fotograficznego archiwum, bardzo bogatego zresztą. Jak widać niektóre z nich jakoś nie mają u mnie szczęścia i nie mogą opuścić folderów, do których je wpakowałem. Zagłada tych dwóch kamienic prowokuje, aby o nich pisać.


Kim był "MS" lub "SM"? Nie wiem. Pierwszy właściciel czy autor projektu?


Jak widać "Smakowanie Bydgoszczy" dzięki urbanistycznym postępom nabiera innego charakteru. Zupełnej dokumentacji. Czas przeszły dokonany zatrzymany na moich zdjęciach. Już teraz dokumentalnych.

Ciekawość może nam podpowiedzieć, aby zerknąć do "Książki adresowej miasta Bydgoszczy na rok 1933"*. Dziś starczy kliknąć kilka razy w komputerze i bez trudu (czytaj: nie odwiedzając biblioteki lub archiwum) odnajdziemy nazwiska ówczesnych lokatorów. Może trafimy na przodka. Ja swoich krewnych też tam odnajduję. Nie, nie mieszkali przy ulicy Toruńskiej. Proszę kliknąć/zerknąć też na YT. Tak, jest tam zamieszczony filmik. Autor jego ma fantazję, bo nazwał się: Hans Kloss**.

Na portalu METROPOLIA BYDGOSKA PL. znajdziemy szczegóły dotyczące wyburzeń w obrębie ulic Toruńskiej i Kujawskiej: "W ramach budowy torowiska, drogowcy zaplanowano całkowite przebudowanie obu rond. To Kujawskie zostanie obniżone w celu zmniejszenia kąta nachylenia podjazdu i zjazdu po torowisku, tramwaje mają jeździć w środku jezdni. Nieco wyżej po obu stronach torów powstaną jezdnie. Po wschodniej stronie ulicy zostanie wybudowany kolejny buspas – jeden z nich jest już budowany na Nowym Rynku. Nowa infrastruktura będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pojawią się płyty ryflowane doprowadzające do przejść dla pieszych, obniżone krawężniki, pochylnie dla wózków. Najważniejszym celem w realizacji przedsięwzięcia jest skrócenie trasy tramwajów na górny taras"***.


PS: Nigdy nie byłem w kamienicach pod numerem 4 czy 6. Nikogo tam nie odwiedzałem.  Wielokrotnie mijałem szczególnie "4". Wchodząc na Kujawską, idąc ku Wzgórzu Wolności inaczej się nie dało. A na ulicę Toruńską jeszcze na pewno wrócimy. Jesteśmy to winni innym kamienicom.

* http://www.kpbc.ukw.edu.pl/dlibra/plain-content?id=23436 (data dostępu 24 II 2019) 
**  https://www.youtube.com/watch?v=9KhEkwSY4D0 (data dostępu 24 II 2019)
***  http://metropoliabydgoska.pl/budowa-nowej-linii-tramwajowej-zaplanowano-wyburzenia-budynkow-zdjecia/ (data dostępu 24 II 2019)

Brak komentarzy:

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.