środa, lipca 18, 2018

Myśli wygrzebane (89) Nelson Mandela

Równe sto lat temu, 18 lipca 1918 r., przyszedł na świat człowiek niezwykły, człowiek który już za życia stał się legendą: Nelson Mandela! Dane mu było żyć bardzo długo. Umierając 5 XII 2013 r. miał 95. lat. Czy to było zadośćuczynienie za lata uwięzienia, bo ośmielił się w rasistowskiej Republice Południowej Afryki walczyć o prawa rdzennych mieszkańców!
Warto z okazji tak podniosłej rocznicy przypomnieć, co mówił, czego nauczał, jakie dziedzictwo pozostawił. Świata w jakim wzrastał na szczęście już nie ma! Supremacja białych w Afryce skończyła się bezpowrotnie.  Runął kolonializm! Wymazano straszliwe słowo: apartheid! Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie Mandela i ludzie mu podobni. Że nie zawsze metody, po jakie sięgał, mogłyby stanowić wzór do naśladowania? Takie były czasy. Świat docenił walkę, jaką prowadził i uhonorowano go m. in. pokojową Nagrodą Nobla (1993 r.).
Nie chcę w czas wakacyjnego wypoczynku przytłaczać ogromem słów, apoteozy i czego tam jeszcze. Nie jest moi zamiarem pisanie tu laurki. Niech tych kilkanaście zdań wbija nas mimo wszystko w chwilę zadumy:
  • ... żeby być wolnym, nie wystarczy zrzucić okowy, lecz trzeba żyć tak, by szanować i zwiększać wolność innych. Prawdziwy sprawdzian naszego poświęcenia dla wolności dopiero się zaczyna. 
  • Jestem rozczarowany, bo wierzyłem, że powodzenie naszej pokojowej transformacji przekona także innych na świecie, że wszelkie konflikty da się rozwiązywać bez użycia siły. Nie ma nic cenniejszego niż pokój i nic gorszego niż wojna. 
  • Najbardziej boimy się nie tego, że jesteśmy do niczego. Najbardziej boimy się tego, że jesteśmy potężni ponad miarę.
  • Przebaczenie wyzwala duszę. Dlatego jest w nim taka siła.  
  • Przywódca jest jak pasterz. Podąża on za stadem; tym, którzy są najzwinniejsi, pozwala wybiegać naprzód, a pozostałym pozwala spokojnie iść, chociaż nie wiedzą, że dowodzi nimi z tylnych szeregów. 
  • Z bólem przyglądamy się, jak dwa mocarstwa, przywódcy wolnego świata i demokracji, rozpętują wojnę, na którą wspólnota międzynarodowa nie wyraża zgody, jak manipulują międzynarodowymi organizacjami, jak straszliwie łamią prawa i szargają godność mieszkańców kraju, w którym znaleźli się jako najeźdźcy. 
  • Odkryłem, że odwaga to nie brak strachu, ale pokonanie go. 
  • Odważny człowiek to nie ten kto nie czuje lęku, ale ten, kto przezwyciężył odczucie strachu.
  • Edukacja jest najpotężniejszą bronią, której możesz użyć, aby zmienić świat.
  • Kiedy człowiek jest pozbawiony prawa do życia w jakie wierzy, nie ma wtedy wyboru, musi stać się przestępcą.
  • W życiu chwały nie przynosi to, że nie upadamy, lecz to, że podnosimy się, po każdym upadku.
  • Siedząc w więzieniu i czytając książki odkryjesz coś czego nigdy nie znałeś na wolności, to jest jedyna zaleta siedzenia w więzieniu. Czytasz literaturę otwierającą ci umysł, zrozumiesz wtedy że niektóre z twoich przekonań były błędne. 
  • Nikt nie rodzi się nienawidząc innej osoby za kolor skóry, pochodzenie czy religię. Ludzie uczą się nienawidzić, a skoro więc mogą nauczyć się nienawiści, to mogą nauczyć się też miłości, gdyż miłość jest bardziej naturalna dla ludzkiego serca niż jej przeciwieństwo.
  • Zwycięzca, to marzyciel, który się nigdy nie poddaje.
Kontrowersyjnych wypowiedzi (i sympatii politycznych, np. Castro czy Kadafi) znaleźlibyśmy pewnie mnóstwo. Do nich należy ta, która wyraźnie nobilituje argentyńskiego lekarza na usługach rewolucji kubańskiej: "Życie Che jest inspiracją dla każdej istoty ludzkiej kochającej wolność, zawsze będziemy o nim pamiętać". Oby nie!...
Setna rocznica urodzin Nelsona Mandeli, to czas, aby rozejrzeć się dookoła nas i zapytać: czy rasizm, szowinizm, ksenofobia zniknęły z ziemi? Odpowiedź jest krótka: n i e ! Proszę przejrzeć Internet, nawet bardzo pobieżnie, i sprawdzić ile ścieku wylano na aktualną reprezentację mistrzów świata w piłce nożnej, Francję! A w Polsce? Bilbordy na Święto Niepodległości, które krzyczały o białej rasie, białej Polscy czy Europie?! Rządzący nie dostrzegają problemu? Źle czynią! Głupio czynią!... Podobna ślepota odzewie się kiedyś eskalacją przemocy.  Bo na bzdurnym pisaniu w necie po prostu się nie skończy. Tym bardziej warto przytoczyć jedną jeszcze myśl Nelsona Mandeli:

"ZAWSZE WYDAJE SIĘ, ŻE JEST COŚ NIEMOŻLIWE, 
DOPÓKI NIE ZOSTANIE TO ZROBIONE".

4 komentarze:

  1. Nikt nie rodzi się nienawidząc drugiego człowieka z powodu koloru jego skóry, pochodzenia lub wyznania. Ludzie muszą nauczyć się nienawidzić, a skoro są w stanie to zrobić, to są również w stanie nauczyć się kochać, ponieważ miłość jest bliższa ludzkiemu sercu niż jej przeciwność."
    Taka wiara daje siłę...
    "Madiba.Życie Nelsona Mandeli"
    Kanadyjski miniserial historyczny, polecam

    Mona

    OdpowiedzUsuń
  2. Rewanżuję się: "Mandela.Droga do wolności" – w reżyserii Justina Chadwicka, w roli głównej Idris Elba.

    OdpowiedzUsuń
  3. Tu główną rolę gra niesamowity Laurence Fishburne.Świetna kreacja.
    Co do pańskiej propozycjii, z pewnością skorzystam.
    Pozdrawiam

    Mona

    OdpowiedzUsuń
  4. Panie Karolu, nie zechciałby się Pan przyczynić do wydania moich podróży literackich? Zapraszam serdecznie http://mojepodrozeliterackie.blogspot.com/2018/07/zbieram-na-wydanie-ksiazki.html?m=1

    OdpowiedzUsuń