sobota, kwietnia 28, 2018

Ostromecko, Ostromecko... (2)

Na dobre otwieram mini-cykl poświęcony Ostromecku. "Ostromecko, Ostromecko..." - otrzymuje dziś nr 2, bo 16 kwietnia pisałem o wiosennym przebudzeniu tego cudownego miejsca, choć... tytuł tam inny. Moje w jego temacie zaniedbanie nie może być usprawiedliwieniem. Tym razem już zdjęcia z 22 kwietnia tego roku. No, dobry tydzień. Ile zmian? Nie wiem. Ile przekwitnień kwiatów, bo chyba kasztany już obsypane kwieciem, jak w Bydgoszczy - nie wiem. Zbliżające się majowe weekendowanie aż się prosi, aby odwiedzić Ostromecko.

Wpisując hasła do tzw. etykiety łapię się na tym, ze używam terminów, które tutaj jeszcze nigdy nie padły? Szczególne, ba! bardzo mi bliskie: mała Ojczyzna i historia regionalna. Bo toć kawał historii dookoła bydgoskiej.

Park jest tu motywem wiodącym. "Ogród włoski, założony przed 1714 rokiem, jest najstarszą częścią parkową w Ostromecku. Rozciąga się za pałacem myśliwskim w kierunku starorzecza Wisły. Park jest wielopoziomowy, prowadziły do niego szerokie drewniane schody, dotychczas jeszcze nie odbudowane" - czytamy na portalu Parki i ogrody*. O historii tego miejsca czytamy dalej: "Z dwóch stron znajdowały się tarasy kwiatowe wzmacniane głazami i murem. Od wschodu na skarpie znajdowała się grota - kapliczka i mała lodownia, w strumyku zaś dwie studnie z zastawkami. [...] Północne zakończenie osi stanowiła sadzawka z fontanną - obecnie nieistniejąca. Po wschodniej i zachodniej stronie szpalerów rozplanowano ogrody opierające się na schemacie kwaterowym, obsadzone różnymi gatunkami drzew"


Okazuje się, że park w Ostromecku jest nie tylko włoski, ale i... angielski! Na wspomnianej stronie znajdujemy kolejne szczegóły: "...został założony wokół nowego pałacu w latach 1830-40. W zagospodarowaniu przestrzennym parku uwzględniono naturalną rzeźbę terenu i układ wodny. Składał się z części zielonej oraz leśnej, oddzielonej szosą od reszty lasu. [...] Natomiast od strony folwarcznej park został ogrodzony murem". Wiadomo, że integralnym elementem parku jest pałac. To przed nim "....utworzono kolisty podjazd z obszernym gazonem pośrodku. Z dwóch stron gazonu posadzono drzewa ozdobne, będące obecnie pomnikami przyrody - lipa drobnolistna o obwodzie ponad 3 m, czarna sosna i buk czerwony". Zaczyna się nasza podróż dendrologiczna? Wstyd, że ograniczona wiedza botaniczna teraz mści sie na nas: "Z drugiej strony pałacu na terenie zielonym rosną pojedyncze egzemplarze dębu szypułkowego (obwód ponad 3 m), kasztanowców białych oraz jeden kasztanowiec czerwony. Na wzgórzu koło muszli rośnie pojedyncza lipa drobnolistna, a w otoczeniu na poboczach - wielopienne okazy lip i klonów"


Alejki mają swój własny klimat. Barwa kwiecia, kształty - wszystko to stanowi bajeczny chwilami charakter parku. Dostrzegamy, jak bardzo matka natura wykształciła piękno ku uciesze naszych doznań. Nie uwierzę, że nasza wewnętrzna estetyka jest obojętna wobec różnych kaprysów tworzenia. 


Wstydem płonie mi lico, że nie tylko, że nie odróżniam wielu mijanych drzew, ale nie wiem jakiego ptaka udało mi się sfotografować i jaki gatunek żaby chwyciłem w kadrze. Ułomna ta moja wiedza. Na szczęście nie przeszkadza mi ona obcować w tym malowniczym zakątku. I wracać tam.



Ostromecko, Ostromecko - wzbogacę o zdjęcia archiwalne, aby ożywić rosarium, ba! przejść się tymi samymi alejkami jesienna pora, choć do jesieni jeszcze długo, długo... 


Ziemie nam to owo jeszcze skrywa? Bo jak wytłumaczyć, że spod niej wydobywa się fragment balustrady? Czy nie dostrzeżony przez pałacowych pracowników? Bezużyteczny detal? Sam bym go z chęcią wykopał i sprawdził. 


No to niech mnie Szacowny Czytelnik oświeci: jakiego ptaka uwieczniłem? Z ogromną ciekawością uzupełnię swą wiedzę i kolejną niewiedzę zastąpię faktem. Czekam na pomoc:


* http://www.parki.org.pl/parki-miejskie/park-w-ostromecku (data dostępu 28 IV 2018)

2 komentarze:

  1. Paulina Brzozowska30 kwietnia 2018 17:43

    Przypomina trochę Ziębę, ale pewności nie mam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję Paulino za informację i pozdrawiam bardzo serdecznie

    OdpowiedzUsuń