piątek, lipca 09, 2021
Do przeczytania jeden krok - zachęcenie 15 - Wydawnictwo Znak
Kolejne lipcowe zachęcenie. Kolejne tytuły proponuje Wydawnictwo Znak. Zatem zachęcam i zapraszam do... wyboru w ciemno? Jak zwykle. Ale stawiam na sprawdzonych. Znak gwarantuje, że mamy do czynienia z godna uwagi literaturą. Nie wiem czy akurat mnie samego podbije, ale tu nie o mnie chodzi.
Delektując się typowym rzymskim posiłkiem w tradycyjnej restauracji, Andreas Viestad zabiera nas w pasjonującą kulinarną podróż, danie po daniu, przez historię świata i historię Wiecznego Miasta.
Dowiedz się, jak to możliwe, że spór o sposób pieczenia chleba przyczynił się do wielkiej schizmy w Kościele, miłość do masła stała się impulsem do powstania reformacji, a niedobór soli doprowadził do przegrania wojny secesyjnej, wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej i upadku brytyjskiego imperium kolonialnego.
Poznaj historię małej wioski, która dzięki pszenicy zmieniła się w centrum największego mocarstwa, jakie widział świat. Odkryj, jak cytryna wpłynęła na rozwój sycylijskiej mafii.
Wyrusz szlakiem smaków i składników, które zmieniały naszą cywilizację.
Rozpocznij drogę na rzymskim targu, podążaj przez ogród Oliwny w Jerozolimie i kopalnię soli w Wieliczce, by odpowiedzieć na fundamentalne pytanie:
Jaka jest najlepsza potrawa na świecie?
* * *
3. Richard Paul EVANS "Doskonały dzień".
W życiu Roberta są dwie prawdziwe miłości: żona Allyson i córeczka Carson. W głębi duszy mężczyzna skrywa jednak największe marzenie – od zawsze chciał zostać pisarzem. Kiedy traci pracę, decyduje się postawić wszystko na jedną kartę. W końcu pisze powieść, na co nigdy nie miał czasu.
I wtedy Robert dostaje paszport do marzeń – ku zaskoczeniu
wszystkich jego literacki debiut staje się bestsellerem, a życie całej
rodziny zmienia się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Tyle że Robert w pogoni za coraz większą sławą przestaje słuchać głosu własnego serca.
Wtedy
los stawia na jego drodze posłańca. Tajemniczy nieznajomy wie o
Robercie więcej niż ktokolwiek inny. Czy pomoże mu zrozumieć, kim się
stał i co utracił? I czy nie jest za późno na odzyskanie miłości?
Najbardziej osobista powieść Richarda Paula Evansa. Emocjonujące losy mężczyzny, który na nowo odkrył swoją życiową drogę.
* * *
4. Greta DRAWSKA "Chichot".
jak to jest, że zwykle najmniejsze miasteczka skrywają największe tajemnice?
Już 14 lipca premiera Chichotu, trzeciej części trylogii autorstwa Grety Drawskiej.
- Chichot to niepokojący kryminał z Bornem Sulinowem w tle.
- Czy dowiemy się, kto zabił polskiego Stephena Kinga i czego szukał w mieście widmo?
- No i kim tak naprawdę jest Greta Drawska?
Wkrótce EKRANIZACJA serii o prokurator Wandzie Just i komisarzu Piotrze Dereniu!
* * *
5. Natalia SOSIN-KROSNOWSKA "Rozmowy przy stole".
Kulinarny przewodnik Natalii Sosin-Krosnowskiej to niezwykła podróż przez urzekające wioski i malownicze zakątki.
Autorka spośród stu agroturystyk, które odwiedziła, podróżując po Polsce, wybrała dwadzieścia. Ich właściciele zapraszają nas do wspólnego stołu, opowiadają o tym, kim są, jak odnaleźli swoje miejsce na Ziemi, dlaczego wybrali życie na wsi, jak wyglądała ich kulinarna droga, co ich inspiruje i dlaczego goszczenie i karmienie ludzi sprawia im taką przyjemność.
Niektórzy z jej rozmówców to weganie, inni specjalizują się w daniach mięsnych, gotowaniu dla osób z wykluczeniami dietetycznymi lub w tworzeniu dań z wykorzystaniem kwiatów i chwastów. Co ich łączy? Pasja, dbałość o jakość produktów i otwartość na drugiego człowieka.
Książka posiada także 100 przepisów na tradycyjne dania ze szczyptą nowoczesności: wegański smalec z fasoli, pasztet z amarantusa ze śliwkami, policzek wołowy na purée chrzanowym z piklowanymi burakami, tartaczna zupa rybna i wiele innych. Całość dopełniona jest pięknymi zdjęciami.
Natalia Sosin-Krosnowska - dzieciństwo spędziła na wsi, młodość w Krakowie, a większość dorosłego życia w Warszawie, z której po kilkunastu latach przeniosła się z powrotem na wieś. Dziennikarka, która od 2014 roku współtworzy i prowadzi program Daleko od miasta. Rysuje, maluje, fotografuje, uwielbia remonty, a jej największym talentem jest umiejętność słuchania ludzi i opowiadania historii. W 2018 roku wydała swoją pierwszą książkę Cisza i spokój. Cała prawda o życiu daleko od miasta.
* * *
Różności. Jestem głodny antycznego Rzymu! Dziękuję prof. A. Krawczukowi, że rozpalił zachwyt nad epoka, kiedy Roma ujarzmiała dookoła świat, Tak, pamiętam, moim wykładowcy na UMK w Toruniu dostawali piany na ustach na sam dźwięk nazwiska autora "Pocztu cesarzy rzymskich". Lubię program pani Natalii Sosin-Krosnowskiej i czekam na tę książkę. Zawsze jakaś odmiana. A tez zapewne okazja do poznania ciekawych ludzi. Wierzę, że "Widok stąd" odsłoni mi światy, które są dla mnie mniej znane. Nie wyrażam opinii na temat powieści, bo po te coraz rzadziej już sięgam. I na pewno nie odważyłbym się rozważać na ich temat. Ale zachęcać zachęcam.
Brak komentarzy:
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.