poniedziałek, grudnia 05, 2016
Myśli wygrzebane... (69) marszałek Józef Piłsudski

159. urodziny, to równie dobra okazja, aby wrócić do MYŚLI Jubilata. Tak, był tu 9 maja 2014 r. w odc. 37 tego cyklu. No to po przeszło trzydziestu odcinkach dorzucam garść SŁÓW, chyba dla wielu odkrywczych:
- Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby.
- Każda wielkość tworzy legendę, idzie ona w parze z każdą wielkością, dążąc z nią do grobu, na jej grobie stoi, jak wierzba płacząca, w grobie jeszcze strzegąc wielkości.
- Idą czasy, których znamieniem będzie wyścig pracy, jak przedtem był wyścig krwi. Kto do tych zawodów bardziej przygotowany będzie, kto w tym wyścigu większe dowody wytrzymałości złoży, ten w najbliższych czasach będzie zwycięzcą, ten potrafi utrzymać to, co zyskał, albo odrobić to, co stracił.
- W Polsce więzienie jest stałym, codziennym jak gdyby towarzyszem myśli ludzkiej.
- Polska idzie w purpurze chwały i zwycięstwa, a otoczyć się musi purpurą światłości i doskonalenia się wewnętrznego
- Bolało mnie już od dawna, że w społeczeństwie polskim nie było szerokiego rozmachu, gniotła mnie małość życia i aspiracji, wynik niewoli.
- Przeciwdziałanie oszczerstwu, jako metodzie politycznej, jest jednym z najtrudniejszych naszych zadań społecznych, jest rzeczą wielką, na którą, gdyby Polska się zdobyła, zdobyłaby wielką siłę.
- Historia [...] odrzuca powłoki i skorupy legend, szuka prawdy życiowej, jądro prawdy wyłuskuje i okazuje przed oczyma.
- Honor jest surogatem cnoty u dlatego jest bardzo potrzebny w życiu.
- Bojownicy wolności wszystkich krajów i narodów są naszymi braćmi.
- Nasz ułan legionowy konia kochał więcej niż kobiety, a kobiety kochał szalenie.
- Tylko dzięki zaiste niepojętej, a tak wielkiej i niezbadanej litości boskiej, ludzie w tym kraju nie na czworakach chodzą, a na dwóch nogach, udając człowieka.
- Ludzkość - jest tak urządzona, że pod budowę Wolności kładzie życie ludzkie i bierze krew ludzką, która jest najlepszym tej budowli spoidłem...
- Nie brawura, nie błyskotka żołnierska stanowi najistotniejszą naszą cechę, lecz ten przedziwny spokój i równowaga w pracy bez względu na przeciwności, jakie nas spotykają.
- Z całego serca pragnę nadejścia jak najrychlej dnia, w którym Polacy i Rosjanie, zapomniawszy odwiecznych waśni swych ojców, dziadów i pradziadów, dojdą do zgodnego współżycia.
- Umiłowanym stanem Polaków jest niezdecydowanie.
- W nieszczęściu, w walce kształcą się charaktery. W nieszczęściu i walce człowiek się uczy.
- Warcholstwo polskie nie zna granic, ale zatrzyma się przed morderstwem. Instynkt morderstwa obcy jest naturze polskiej.
- Złe zwyczaje sejmowe są gorsze od złej konstytucji.
- Polacy nie są zorganizowanym narodem, wobec czego znaczy u nich więcej nastrój aniżeli rozumowanie i argumenty; sztuką rządzenia Polakami jest zatem wzniecanie odpowiednich nastrojów.
- Służymy Ojczyźnie, a służba jest niczym innym jak słuchaniem praw, przez ojczyznę, dla ojczyzny ustanowionych.
- Jako rycerze walczący musimy mieć nie tylko siłę ramienia, ale moc głowy i serca.
- Zwycięstwo samo w sobie nie jest niczym innym, jak złamaniem woli przeciwnej.
- Kto w milczeniu zniewagę połyka, kto w pokorze policzek przyjmuje, ten niegodzien jest lepszej doli.
- Mógłbym oszukiwać wszystkich - siebie oszukać nie zdołam.
- Chcę zwyciężać, a bez walki, i to walki na ostre, jestem nie zapaśnikiem nawet, ale wprost bydlęciem, okładanym kijem czy nahajką.
Jak zwykle t a k i wybór w jakiś sposób nas zmusza do klasyfikacji tego, co Autor miał na myśli. Śmiem twierdzić, że nie jedno z zacytowanych tu zdań odbija się gorzką czkawką w naszym mózgu. To dobrze. To znaczy, że to, co miał do powiedzenia Józef Piłsudski przeszło osiemdziesiąt lat temu czy prawie lub przeszło sto (!) - było ważne i nadal jest czytelne dla kolejnych pokoleń. ale jest i cień na podobnych wyborach. Jaki? A taki, że to straszne, że mimo upływu tylu lat słowa Marszałka, który zmarł w 1935 r. są cały czas aktualne.
![]() |
Marszałek J. Piłsudski na Kasztance - zbiory autora blogu |
Pewnie, że można (i trzeba) cytować Marszałka na miliony sposobów. Ciekaw jestem, w jakim kierunku w 2017 r. pójdą okoliczności rocznicowe. Pojawią się nowe książki? Do jakiego banału ostanie sprowadzone życie, idea i czyn Józefa Piłsudskiego? Do jakiej śmieszności posuną się bezdenni apologeci?
Na koniec (tym razem) - jeszcze jeden cytat:
"Każdy naród posiada pomniki, które zawarły w sobie jego cierpienia i
radość, jak w jednym ognisku ześrodkowując przeżycia całych pokoleń.
Takimi pomnikami są ruiny,
pola bitewne, grody, ulice, na tych ulicach
domy,
na których widok serca biją goręcej
i łzy nabiegają do oczu".
Brak komentarzy:
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.