wtorek, października 29, 2013
Tadeusz Mazowiecki (1927-2013) - myśli znalezione (30)
Umarł Człowiek Wielki, Człowiek Czynu : TADEUSZ MAZOWIECKI! To na Niego w pierwszych, prawdziwie wolnych i demokratycznych wyborach oddawałem swój głos. Nie mieściło mi się wtedy w głowie, że przegrał z kimś tak przypadkowym, jak... Stan Tymiński. Nie został prezydentem Najjaśniejszej Rzeczypospolitej? To jakiś chichot historii. nie ma wśród nas Człowieka Honoru, który umiał złożyć dymisję, kiedy okazało się, że nie wygrał tych wyborów! Nie pamiętam takiej drugiej dymisji. W posiadanych przeze mnie pamiętnikach Jerzego Zawieyskiego "Kartki z dziennika 1955-1969" (PAX 1983) ostatni zapis dotyczył ewentualnej rozmowy Autora właśnie z Tadeuszem Mazowieckim. Nigdy do niej nie doszła. Teraz dowiaduję się, że T. Mazowiecki spocznie na tym samym cmentarzu w Laskach?
Podziwiałem zawsze ludzi takiego pokroju: był ofiarą systemu komunistycznego, więziony, a jednak stanął ponad to wszystko i do oprawców wyciągnął rękę? Jakiej trzeba było wewnętrznej walki, aby przed autorami stanu wojennego usiąść do wspólnego stołu? Rzucić kamieniem nie jest trudno, tym bardziej, jak się jest w tłumie. Tadeusz Mazowiecki wybrał zamiast drogi konfrontacji - dialog! Można było krytycznie oceniać wiele Jego posunięć, ale spokoju i opanowania na pewno uczyć się tylko od Niego. To nie przypadek, że w "Polski Zoo" Marcina Wolskiego pojawił się jako "Żółw". Wielu, których nie doceniało tego gada przeliczyło się... I to nie koniecznie w bajce.
To smutne, że zostajemy bezlitośnie odarci z Ludzi Takiego Formatu! Czas robi swoje! Wiek ma swoje prawa! 86 lat, to zacny jubileusz. Śmiem twierdzić, że dla wielu pozostanie autorem "grubej kreski". Nie pamiętamy lub udajemy jakąś polityczna amnezję, że nie chcemy pamiętać tamtych okoliczności. Był jeszcze Związek Radziecki/Sowiecki i Układ Warszawski, i wojska radzieckie/sowieckie nad Wisłą! Pewnie wielu komunistów, którzy w jedną noc stawali się "socjaldemokratami" (?) nie pysznili by się dziś z ekranów TV, nie pouczali nas i nie uczyli demokracji! To dzięki ludziom tej miary, co Tadeusz Mazowiecki bezboleśnie wjechali do III RP i to nie drzwiami dla służby...
Warto żegnając Wielkiego Polaka (a był czas, że i tego Mu odmawiano: polskości) zakonotować, co miał nam do powiedzenia:
- Krótko mówiąc, strasznie dużo ludziom zawdzięczam.
- ...wierze w dobra Polskę, wierzę w jej siłę, bo tyle się nam udało!
- Ze stereotypem trudno walczyć (...).
- Przeszłość odkreślamy grubą linią.
- Ahistoryczne widzenie tamtego czasu w świetle ostatecznego upadku komunizmu jest rodzajem ślepoty politycznej i zwykłą manipulacją ludzkimi umysłami.
- Obóz komunistyczny istniał naokoło nas.
- Między stereotypem grubej kreski a złem, które ma pokonać IV RP, przeciągnięta została wiążąca je nić.
- Proces polityczny ustanawiający demokrację i gospodarkę wolnorynkową dokonywał sam przez się dekomunizację systemu.
- Ideę lustracji od początku skompromitowali sami jej najgorliwsi rzecznicy.
- Zasada odpowiedzialności zbiorowej, jaka musiałaby kierować procesem dekomunizacji, naruszałyby normy prawne.
- W czasach "Solidarności" (...) nie patrzyliśmy na to, skąd kto przychodzi, jeśli włączał się do wspólnej walki.
- Teza, że prawda (z teczek) nas wyzwoli, stała się karykatura sprawiedliwości w czasie, gdy przerzucano się pomówieniami i z lustracji uczyniono polityczną grę.
- Zatrucie, jakie trwa do dziś, godzi w samo serce wspólnoty narodowej.
Gazety pełne są wspomnień, nekrologów. Flagi opuszczono do połowy masztów! Wśród wielu opinii o Tadeuszu Mazowieckim wybrałem jedną, którą wydał Aleksander Smolar. Chyba bardzo trafnie określa Nietuzinkowego Polaka, jakim był Tadeusz Mazowiecki. Naprawdę trudno sobie wyobrazić obraz przemian z lat 1989-1990 bez Jego spokoju i kultury:
"TO BYŁ CHRZEŚCIJANIN W NAJLEPSZYM ZNACZENIU TEGO SŁOWA.
NIE EPATOWAŁ, NIE NARZUCAŁ SWOJEJ WIARY. NAJLEPSZE WARTOŚCI - TOLERANCJA, OTWARTOŚĆ NA DRUGIEGO CZŁOWIEKA, SZACUNEK
I ZROZUMIENIE DLA JEGO ODMIENNOŚCI, SZUKANIE TEGO, CO ŁĄCZY -
TE WARTOŚCI BYŁY W NIM GŁĘBOKO OBECNE".
Brak komentarzy:
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.