niedziela, czerwca 22, 2014
Kotwica Polski Walczącej - kolejny spór z historią?...
"Zdaniem Platformy znak Polski Walczącej - „kotwica” - nie był symbolem walk o niepodległość w okresie komunizmu" - znalazłem ten tytuł na portalu wPolityce.pl. Nie pisałbym o tym na moim blogu, gdyby nie fakt, że to m o j e zdjęcie z 1981 r. znalazło się jako ilustracja dodana! P. i S., jak czytamy na wspomnianym portalu ma swój, odrębny punkt widzenia i oceny "...zdaniem posłów P. i S. ustawa powinna także przypominać, że znak Polski Walczącej był używany w okresie powojennym". Moje zdjęcie i dołączone kolejne są śladem tego, że Kotwica nie została zapomniana?
Nigdy nie ukrywałem, że z mieszanym uczuciem odnajdywałem je na bydgoskich murach AD 1981. Rozumiałem, że system, w którym tkwiliśmy trzeba kąsać. Czyż nie powtarzaliśmy "przeżyliśmy potop szwedzki, przeżyjemy i radziecki"? Ale... To "ale" dotyczyło właśnie znaku Polski Walczącej! Chcesz symbol? To go sobie stwórz. Nie zapożyczaj go z przeszłości. To tak, jak ze... skrótami ugrupowań politycznych. Po przewrocie majowym powstał B.B.W.R. (Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem). Zaprzyjaźniony z moim pradziadkiem policjant przychodził do Trepałowa (ówczesne woj. wileńskie) i podnosząc palec wskazujący ku górze, mówił "Józiuk, J e d y n k a ". To był oczywiście numer listy wyborczej. Za prezydentury Lecha Wałęsy (1990-1995) powstał... B.B.W.R. (Bezpartyjny Blok Wspierania Reform)?
P. i S. chce poprawki do stosownej ustawy, aby pojawił się tam taki zapis: "W związku z tym art. 1 ust. 1 brzmiałby następująco: Znak Polski Walczącej powstały jako symbol walki narodu polskiego z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej, będący także w okresie powojennym symbolem walki o niepodległość, stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej".
Stanowisko strony rządowej wyraziła Iwona Śledzińska-Katarasińska, oświadczając: "Nie rozumiem motywacji tej poprawki. My jednak ten znak czcimy jako ten znak, który powstał w określonym czasie z woli i racji określonych formacji (…). Nie wiem czy byśmy właściwie odpowiedzieli na poczucie środowisk kombatanckich rozciągając w czasie i w znaczeniach ten znak".
fot. Wikimedia Comons/domena publiczna/Historia i ja/Robert Grzybowski alias Karol Narocz/Histmag Eligiusz Brudziński |
Brak komentarzy:
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.